Maltepe Escort

0-4 Ay Arası Bebeklerle Yapılabilecek Beyin Geliştirici Aktiviteler

Bebeğinizle ilgilenirken muhtemelen öncelikli olarak fiziksel ihtyaçlarıyla ilgileniyorsunuzdur. Karnı acıktığında, altının değişmesi gerektiği zamanlarda, sıcak veya soğuk havadan etkilendiğinde tepkileriyle ihtiyacını anlattığını anlayabiliyorsunuzdur.

Bunların yanı sıra bebeğinizle geçireceğiniz “kaliteli zaman” olarak tanımlanabilecek, birlikte yapabileceğiniz aktivitelere ayrılan zaman, hem gelişiminde ve iletişim becerilerinde hem de duygusal zekanın geliştirilmesinde faydalı oluyor.

0-4 Ay Arası Bebeklerle Yapılabilecek Beyin Geliştirici Aktiviteler

  • İlk haftalarda dış dünyayı henüz algılayamayan bebeğinizle kurduğunuz fiziksel temas, onunla kurabileceğiniz iletişim en temel düzeyde olanıdır. Yapacağınız hafif masajlarla hem bu iletişimi hem de gaz sancısı benzeri şikayetleri anlayabilirsiniz.
  • İnsan seslerini, diğer seslerin eğlenceli ya da tehlike işareti olduğunu en erken 2. ayından itibaren farkeden bebeğinizin duyu gelişimini takip edebilirsiniz. Onunla konuşarak, gün içinde yaptığınız şeyleri anlatarak, bebeğinizin dinleme kabiliyetini geliştirebilirsiniz.
  • Çevreyi algılamaya henüz başlayan bebek için sesler ve resimlerin ilgisini kurmak doğal gelişen bir süreçtir. Bebeğinizle konuşurken yüzüne bakıyor olmanız, yüz ifadelerinizin görünür olması algı gelişiminde olumlu katkı sağlar.
  • Bebekler farklı durum ve duygulara tepkilerini ifade etme yeteneğine doğal olarak sahiptirler. Şarkılar söylemek, birlikte gülmek ve mutlu ortamlar bebeğinizi mutlu edecektir.
  • 3-4 aylıktan itibaren bebeğiniz diğerinden farklı olan renklere, ışıklı ve yaldızlı objelere daha çok dikkatini yöneltmeye başlayacaktır. Bu dönemde insan yüzlerini artık tanımış bebeklere fotoğraflar göstererek ya da farklı objeleri resim kartları halinde göstererek resim hafızasının gelişimini ve beyin gelişimini destekleyebilirsiniz. Seçeceğiniz oyuncaklarda belirtilen ay/yaş önerileri bu gelişimi referans alarak bildirilir.
  • Sesli oyuncaklar, müzikli oyuncaklar 0-4 aylık bebeklerin ilgisini çeker. Duyu gelişimine katkısı olan bu tür oyuncaklarla sesi takip etmesini sağlayabilirsiniz. El çırpma oyunlarıyla, hayvan sesi taklitleri bu dönemde bebeğinizi eğlendiren oyunlardır.
  • Dokunma duyusu en gelişmiş duyularından olan bebeğin farklı dokularla tanışması yine bu dönemde gerçekleşir. Farklı oyuncaklar, meyveleri, kumaşlar çevre algısının gelişiminde yardımcı olur.
  • Bebeğinizle sık sık konuşun, duygularınızı anlatın ve sarılın. Birlikte yapacağınız yürüyüşlerde, evde geçireceğiniz zamanlarda dış dünyayı tanıması için yardımcı olabilirsiniz.
  • Bebek gelişimi anne karnında başladığı için pek çok olumlu ve olumsuz duyguya tanıdık olan bebeğin anne ile bağları oldukça güçlüdür. Annenin yaşadığı mutluluk, huzurluluk, rahatlık ya da stres, gerginlik, öfke bebekle doğrudan alakalı olmasa da bebeği etkiler. Farkında olmadan hissettiğini düşüneceğiniz kadar etkiler. Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için mutlu olun, kendinizi rahat bırakın, çözümcü ve paylaşımcı olun. Böylelikle bebeğinizin duygusal geçişlerden zarar görmemesini sağlamış olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.