0-6 Ay Bebek Beslenmesi ve Beslenme Tablosu

0-6 Ay Bebek Beslenmesi ve Beslenme Tablosu
Ağustos 10 12:00 2015 Makaleyi Yazdır

Yeni doğan bir bebeğin sadece anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Anne sütüyle beslenmenin ardından ise ancak 6. aydan sonra ek besinlere geçilmelidir. Ay ay çocuk beslenmesinin 0-6 aylık dönemi düşünüldüğünde anne sütünün bebek ve anne için sayısız faydaları bulunmaktadır. İlk dönemlerde yeterince sütünüz bulunuyorsa bebeği anne sütüyle besleyin, ayrıca zaman zaman sütünüzü bir pompa yardımıyla sağarak bir biberonda toplayıp sütünüzün kesilmesi riskine ya da bebeğinizin yanında olamayacağınız durumlara karşı buzlukta saklayın. Bu şekilde bebeği besledikten sonra yapacağınız 10 dk kadar sağım sonrasında ileride bebeğinizi beslemeye yetecek kadar süt biriktirmiş olacaksınız. 0-6 Aylık Bebek Beslenmesi;

Anne Sütünün Yararları

  1. Anne sütü bebeğin beslenmesi için gerekli tüm besin maddelerini yeteri miktarda içermektedir.
  2. Anne sütü içerdiği maddeler nedeniyle bebeği hastalıklardan korumaktadır.
  3. Anne sütü bebek ile anne arasındaki bağın kuvvetlenmesine neden olmaktadır.
  4. Anne sütü bebeğin psikolojik olarak da daha uysal ve huzurlu olmasını sağlamaktadır.
  5. Anne sütü bebeğin ağız, diş sağlığı ve kemik gelişimi için de en ideal bileşime sahiptir.

Anne Sütüne Alternatif

Yeterli miktarda anne sütü alamayan bebekler 0-4 ay arasında anne sütüne en yakın süt olan keçi sütü ile desteklenebilmektedir. Bunun dışında mamalar da mevcuttur. Bebeğinize bu dönemde nasıl bir beslenme programı yapacağınızı doktorunuzla birlikte belirlemenizde fayda bulunmaktadır. Öte yandan 4-6 ay arasında anne sütünün yetersiz olması durumunda erken dönem ek gıdalarına başlanmalıdır. Bunun için inek sütünün içine koyacağınız haşlanmış yumurtayı blendırdan geçirip iyice akışkan hale getirerek bebeğinize verebilirsiniz.

Bazı anneler hazır mama kullanmayı tercih etmektedir. Hazır mamalar bebek beslenmesi için uygun mu? Ne kadar tercih edilebilir? Merak ediyorsanız ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.