Maltepe Escort

1 Aylık Bebek Gelişimi

Anneler açısından oldukça önemli olan çocuk gelişimi konusunu bebek ve çocuk gelişimi olmak üzere iki ana bölümde incelemek mümkündür. Bilimsel olarak 0-6 yaş grubu bebek olarak adlandırılırken, 6-17 yaş grubu ise çocuk olarak nitelendirilmektedir. Bu kısa önemli açıklamanın ardından ay ay bebek gelişimi konusunun ilk yazısı olan 1 aylık bebek gelişimi bahsini bugün sizlere sunmak istedik.

Bebeklerde gelişme anne karnındaki bebek gelişimi şeklinde başlayıp doğum sonrasında bebeklik dönemi bitene kadar devam etmektedir. Bu dönemde bebeklerde fiziksel gelişimin dışında psikolojik ve zihinsel gelişim de olmaktadır. Bebeğin ilk ay boyunca tüm yönlerden gelişim yaşadığı bilinmektedir. Bu gelişime annelerin ayak uydurması, bakım işlemlerini ona göre yapması gerekmektedir.

Bebek Gelişiminde 1. Ay

Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra ilk bir ay içinde en hassas dönemleri yaşamakta olduğunuz fikrine kendinizi alıştırmalısınız. Bebeğiniz bu dönemde oldukça küçük olmanın yanında çok da hızlı bir gelişim sürecindedir. Birinci ayın sonunda bebeğinizde yaşanan gelişim sayesinde aşağıdaki aktiviteleri yapabilme yeteneği gelişecektir.

  • Bebeğinizi sırt üstü dümdüz bir yere yatırdığınızda kafasını kısa süreyle de olsa yavaşça kaldırabilmektedir.
  • Bebeğinize herhangi bir şey anlatıp onunla konuştuğunuzda yüzünüze odaklanma yetisini de bebek bu ay içinde kazanmaktadır.
  • Tam olarak sesleri ayırt etme yetisi olmasa da bebek bu ay içinde sesli bir objeye sessizleşerek ya da sakinleşerek dikkat kesilebilmektedir.
  • Birinci ayın sonunda ağlamanın haricinden anlamsız da olsa farklı sesler çıkarmaya başlamaktadır.
  • Yine ilk ayın sonunda bebeğiniz kendiliğinden gülecek ya da siz güldüğünüzde gülücükle yanıt verecek gelişmeyi göstermiş olmalıdır.

Sıraladığımız bu gelişim tablosunu tüm bebekler ilk ayın sonunda gösterir. Bazı bebeklerde 1. ayın ilk döneminde erken bir gelişme yaşanırken bazılarında ilk ayın ikinci yarısında tüm maddeler tamamlanmaktadır. Bu durumun sağlıkla, psikolojiyle, genetik özelliklerle ya da doğumun erken ya da normal olup olmamasıyla doğrudan ilişkisi bulunmaktadır. Ancak bebeğiniz bir aylık olmasına rağmen bu maddelerden birini dahi yapamıyorsa çocukta gelişme geriliği olarak adlandırılır. Bu durum doktorların yaptığı testlerle tespit edilmekte olup tedavisi de yine doktorlar tarafından yapılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.