Maltepe Escort

10 Maddeyle Çocuklarınızı Kış Hastalıklarından Korumanın Yolu

 

Kış aylarında yaşadığımız nezle ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları en çok 2-6 yaş grubunu etkiliyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri, bu yaş grubunda el yıkma alışkanlığının yerleşmemiş olması. Çocuklar kontrolsüz bir şekilde havaya ve etraftaki kişilerin yüzlerine ve objelere öksürüp, hapşırıyorlar.Böylece hastalıklar gittikçe gelişebiliyor ve yaşam kalitesini düşürüyor.Ayrıca tedavi edilmezse kulak iltihabı, bronşit, zatürre, sinüzit gibi hastalıklara da yol açabiliyor. Bu nedenle çocukları üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumak çok önemli.

Çocuklarınızı korumak için yapabileceklerinizi 10 maddeyle açıklayalım:

1 Çocuklarınızın Ellerini En Az 15 Saniye Yıkayın

Çocuklarınızın Ellerini En Az 15 Saniye Yıkayın ile ilgili görsel sonucu

Çocuklarınızın ellerini yıkamanın önemi, sadece üst solunum yolları enfeksiyonları için geçerli değil, her türlü bulaşıcı hastalığı önlemek için de gerekli. Sabahları yaptığınız rutin uygulamanın dışında hasta kişiyle temas ettiğinde, burnunu sildiğinde, enfekte olduğuna inandığınız materyalleri tuttuğunda, ellerine doğru hapşırdığında ve sokaktan geldiğinde çocuğunuzun ellerini en az 15 saniye sabunla ovuşturarak yıkamalısınız.

2 Kalın Giydirmeyin

2 Kalın giydirmeyin ile ilgili görsel sonucu

Bu hata çoğu hassas annenin yaptığı bir hata. Gereğinden fazla kalın giydirdiğiniz çocuklar terleyip kolayca hasta olabiliyor. Bunun yerine ısıyı koruyan 2-3 kat orta incelikte kıyafet yeterli gelecektir. Böylelikle ısı durumuna göre çocuğunuzun kıyafetini çıkartıp, terlemenin önüne geçebilirsiniz. Vücutta ısı kaybının önüne geçmek için başını da sıkı sıkı koruyun.

3 Hastayken Öpmeyin

Hastayken öpmeyin ile ilgili görsel sonucu

Biliyoruz çok tatlılar fakat öpücüğünüz çocuğunuzu hasta etmeye yetebilir.Ayrıca tükürük ve ağız salgınızla temas etmemesi için hapşırırken veya öksürürken ağzınızı kapayın. Eğer evinizde, üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanmış bir aile bireyi varsa-siz de dahil- maske takmanız çok önemli.

4 Atkı ve Eldivenlerini Sık Sık Yıkayın

Atkı ve eldivenlerini sık sık yıkayın ile ilgili görsel sonucu

Hijyenik olmadığını düşündüğünüz bir yerle temas eden atkıyı, çocuğunuzun yüzüne sarmayın.Hijyenik olmayan atkı ve eldivenlerde barınan virüsler ağız ve burun yoluyla vücuda yayılarak üst solunum yolu enfeksiyonuna yol açabiliyorlar, bu yüzden sık sık yıkamaya çalışın.

5 Günde 8-10 Saat Uyutun

Günde 8-10 saat uyutun ile ilgili görsel sonucu

Güçlü bir bağışıklık sistemi için yeterli sürede uyumak son derece önemli. Çocuğunuz yuva ve okul çağında ise günde ortalama 8-10 saat uyumasına özen gösterin.

6 Grip Aşısını Yaptırın

Grip aşısını yaptırın ile ilgili görsel sonucu

Grip aşısı, üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmada önemli bir yol. Aşının koruyucu etkisinin 15 günde başlayacağını göz önünde bulundurarak yaptırın.

7 Demir Ve Minerallerle Zengin Besleyin

Demir ve mineralden zengin besleyin ile ilgili görsel sonucu

D vitaminiyle mineraller de bağışıklık sistemini güçlendirdikleri için kış mevsiminde çok önemli bir yer tutuyor. Bu yüzden çocuğunuzun sadece C vitamini değil, demir ve mineral içeren tüm besinleri düzenli tüketmesi üst solunum yollarından korunması için çok önemli. Et, sebze ve bakliyat gibi demir ile mineralden zengin besinleri sofranızdan eksik etmeyin.

8 C Vitamini Çok Önemli

C vitamini çok önemli ile ilgili görsel sonucu

Araştırmalar, toplumdaki yaygın inanışın aksine üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalandıktan sonra alınan C vitamininin koruyucu etki sağlamadığını,hasta olmadan önce kullanılırsa, hastalıktan korunmada yararlı olabileceği belirtiliyor. Mandalina, limon, kırmızı lahana, kuru kekik, kivi, brokoli, ıspanak ve karnabahar gibi besinler C vitamininden oldukça zenginler. Çocuklarda günlük ortalama C vitamini ihtiyacı 50 mg oluyor. Günde 1-2 mandalina veya 1 portakalın içerdiği C vitamini bu ihtiyacı karşılamaya büyük oranda yetiyor. Ayrıca sebze ve meyvelerle de  takviye edilince çocuğunuzun vitamin ihtiyacı karşılanmış oluyor.

9 Oda Isısını 22-33 Derece Arasında Tutun

Oda ısısını 22-33 derece arasında tutun ile ilgili görsel sonucu

Çocuğunuzu çok sıcak odada yatırmamaya özen gösterin. Çünkü sıcak hava üst solunum yollarını kurutuyor, mukoza bütünlüğü bozulduğu için de virüsler mukozadan vücuda kolayca giriyor. Odanın sıcaklığının 22-33 derece arasında olması gayet yeterli.

10 Oyuncaklarını Sık Sık Yıkayın

Oyuncaklarını sık sık yıkayın ile ilgili görsel sonucu

Çocuğunuzu klavye, kapı kolu, telefonlar, hasta birinin kişisel eşyaları gibi elle temas eden malzemelerle mümkün olduğunca temas ettirmeyin. Bu tür nesneleri ve oyuncaklarını da sık sık dezenfekte edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.