Maltepe Escort

12-18 Ay Bebek Beslenmesi ve Beslenme Tablosu

Bebeğiniz bir yaşından sonra 18 aya kadar olan dönemde beslenme konusunda oldukça serbest bir hale gelmektedir. Bunun en önemli nedeni sindirim sisteminin tamamen gelişimini tamamlamasının dışında bazı besinlere olan alerjinin bir yaşının ardından ortadan kalkmasıdır. Bir yaşına kadar bebeklerde alerji yapan yumurta akı, inek sütü, domates ve turunçgiller bu dönemde bebeklere rahatlıkla verilebilmektedir. Konuyla ilgili daha fazla bilgi için ay ay bebek beslenmesi yazı dizimizin 12-18 ay bebek beslenmesi ve beslenme tablosu isimli bu yazısını okuyabilirsiniz.

12-18 Aylık Bebek Beslenmesi

12-18 aylarda bebeğiniz beslenme açısından daha serbest bir döneme girse de bu dönemde genellikle beslenme hızının yavaşladığı gözlenmektedir. Sözü edilen yavaşlamanın en önemli nedeni bebeğinizin çevreye olan algılarının çok fazla açık olmasıdır. Onun için etrafta keşfedilecek çok şey vardır. Bu nedenle çok heyecanlanır ve yemek yemeği vakit kaybı ya da onu keşiften uzaklaştıran bir eylem olarak gördüğü için yemek yemeği istemeyebilir. Ayrıca bu dönemde çocuğunuz yürüme denemelerine de başlayacaktır. Bu zorlu ve heyecanlı süreçte bebeğinize destek olmalı, yemek yeme konusunda fazla ısrarcı olmamalı ve doktorunuz yeme problemi var demediği sürece çocuğum aç kalıyor endişesine kapılmamalısınız.

12-18 aylık bebek beslenmesinde sizlere örnek beslenme tabloları sunmadan önce bu dönemle ilgili birkaç özelliği daha sizlerle paylaşalım. Bunların birincisi çocuklar bir yaşını geçtikleri bu dönemde kendileri beslenme yeteneğini kazanmaktadırlar. Bu durumu teşvik etmek için bebeğinize kendi yiyebileceği türden ve boyutlarda parmak yiyecek olarak da adlandırılabilen atıştırmalıklar hazırlamalısınız. Bu yiyecekleri tüketirken bebeğiniz mutlu olup oyun oynamaya başlayabilir. Bahsedilen oyun sırasında da etrafı ve üzerini kirletebilir. Bu nedenle sabırla davranmalı onu daha fazla teşvik etmek adına cezalandırma ve sofra adabı eğitimini bir müddet ertelemelisiniz.

1-1,5 yaş döneminde bebeğinizin çevreye olan algılarının son derece açık ve meraklı olduğunu daha önce söylemiştik. Bu nedenle bebeğiniz yemek yeme konusunda sizi örnek almaya başlayacaktır. Sizin yediklerinizi yemek isteyecek, yemediklerinizi de beslenmesinde tercih etmeyecektir. Bu nedenle ona örnek olmak ve tüm yaşamını etkileyecek olan sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırmak için kendi beslenmenizde de sağlıklı besinleri tercih edin.

12-18 Aylık Bebek Beslenme Tablosu

Bebeğinizin günde alması gereken besinler ve miktarları;

3-4 porsiyon kadar tam tahıl: Bebeğinizin bu dönemdeki 1 porsiyonuna gelen miktarlar ise yarım dilim ekmek/2-3 yemek kaşığı pişmiş yulaf/2-3 yemek kaşığı pilav ya da makarna/1 adet tam tahıllı kurabiye şeklindedir.

2 porsiyon protein: Bebeğinizin bu dönemdeki beslenme programına göre 1 porsiyona tekabül eden miktarlar 1 büyük köfte/1 avuç içi kadar tavuk/1 avuç içi kadar balık/1 yumurta/2 çorba kaşığı mercimek ya da fasulye yemeği/1 çorba kaşığı fıstık ezmesi şeklindedir.

2-3 porsiyon süt ürünü: Bu dönemde 1 porsiyonun karşılık geldiği miktarlar 1 su bardağı süt/1 kibrit kutusu peynir/yarım su bardağı yoğurt şeklindedir.

1-2 porsiyon sebze: 1 porsiyon sebze 1-2 çorba kaşığı sebze yemeğine ya da sebze püresine karşılık gelmektedir.

1-2 porsiyon meyve: 1 porsiyon meyveye karşılık gelen miktarlar 1 adet kuru kayısı/1 adet ceviz/yarım bardak taze sıkılmış meyve suyu şeklindedir.

Yukarıda bebeğinizin günlük alması gereken besin grupları ve miktarlarını sizlere sunduk. Bu besinlere ve miktarlara sadık kalarak kendi bebeğinizin hoşlanacağı menüler oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz menülere bebeğiniz sabah uyandığında ve gece yatarken anne sütü eklemeyi unutmayın. Bunun dışında bebeğin uzun süre aç kalmasını önlemek adına ara öğünlere mutlaka yer verin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.