Maltepe Escort

12-24 Aylıkken Çocuğunuza Yedirmemeniz Gereken Yiyecekler

Çocuğunuz büyüdükçe, ona yedirdiğiniz yiyeceklerden başkalarını da merak etmeye başlar. Masada, sizin tabağınızda olan yiyeceklerden de yemek ister. Onun beslenme programını zenginleştirmek isteseniz de, her gıda her yaşta uygun değildir.

12-24 ay arasında bebeğinize yedirmekten kaçınmanız gereken yiyecekler;

Az yağlı süt: Çocuğunuzun büyümek için sütün tüm yağına ve kalorisine ihtiyacı vardır. Çocuğunuz 2 yaşına geldiğinde, herhangi bir büyüme problemi yoksa, az yağlı süt tüketmesine izin verebilirsiniz.(Eğer obezite riski varsa, doktoru çocuğunuz için daha erken dönemde az yağlı süt tavsiye edebilir.)

Az yağlı süt

Büyük parçalar; Parçalardan biri bebeğinizin boğazına takılabilir. AAP(Amerikan Pediatri Akademisi), bebeğinizi beslerken parçalara ayırdığınız yiyeceklerin büyüklüğünün 1/2 inch’den (yaklaşık 1 cm) daha büyük olmaması gerektiğini bildirmiştir.

Çiğ sebzeler; Üzümleri, cherry domatesleri, et, sebze ve peynirleri yedirmeden önce küçük parçalar halinde kesmeniz gerekir.

Çiğ sebzeler

Tane halinde olan yiyeceklerin uygun büyüklükte olması ve çekirdeği olan meyvelerin önceden ayıklanması, bebeğinizin herhangi bir boğulma tehlikesi geçirmeden yemek yiyebilmesi için gereklidir.

Sert ve gevrek gıdalar; Kuruyemişler, patlamış mısır, sert şekerlemeler, simitlerde bulunan susamlar 12-24 ay arasında çocuklara verilirken dikkat edilmesi gereken gıdalardır. Hepsi boğulma riski yaratabilecek özelliklere sahiptirler.

Sert ve gevrek gıdalar

Yapışkan yiyecekler; Sakız, jöleli şekerler gibi yapışkan gıdalar, marshmallowlar, kurutulmuş meyveler, çocuğunuzun boğazına yapışabilir.

Sakızlar Yağışkan Şekerler

Solunum problemine sebep olabilir. Bu nedenle 12-24 ay arasındaki çocuklara yedirmemeniz gereken gıdalardır. Erimiş peynir de bu grupta yer alan gıdalar arasındadır.

Fındık ezmesi; Fındık ezmesi, fıstık ezmesi gibi kıvamlı yiyecekleri yutmak 12-24 ay arasındaki çocuklar için zor olabilir.

Fındık Ezmesi & Fıstık Ezmesi

Kaşıkla yedirmek yerine, ince bir krakerin üzerine az miktarda sürerek yedirebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.