Maltepe Escort

18-24 Ay Bebek Beslenmesi ve Beslenme Tablosu

Bebeğiniz hemen hemen hareketlenmek için gerekli tüm gelişimini bu dönemde tamamladığı ve keşfetme arzusuyla çok hareketli dönemler yaşadığı için anneler tarafından beslenme konusunda en çok zorlanılan dönemlerden birisidir 18-24 ay arası dönem. Bu nedenle annelerin bu dönemde daha fazla dikkatli olması gerekmektedir. Ay ay bebek beslenmesi bölümümüzün bugünkü yazısı 18-24 ay bebek beslenmesi ve beslenme tablosu başlığı altında vereceğimiz önerileri okuyup uygulamanız dileklerimle.

18-24 Aylık Bebek Beslenmesi

Küçük bebeğinizin iyice hareketlendiği ve yerinde durmak istemediği bu dönemlerde mama sandalyesine oturarak yemek yemeyi reddedeceğini üzülerek belirtmek isterim. Bu nedenle bebeğinize yemek yedirmek için zorlu günler sizi bekliyor olacak. Oturarak yemek yemesi konusunda bebeğinizi eğitmez ve ısrarcı olmazsanız arkasından koşarak yedirmek zorunda kalmanız olası. Bunu hiç tavsiye etmeyeceğimiz için siz şimdiden sandalyede yemek yemenin eğlenceli yönlerini bulmaya başlamalısınız.

Öte yandan, bebeklerin abur cubura olan düşkünlükleri de bu dönemlerde olmaktadır. Bu nedenle çocuğunuzun sağlıksız yiyeceklerden uzaklaşmasını bunun yerine hazırlayacağınız sağlıklı atıştırmalıkları tercih etmesini sağlamalısınız. Zaman zaman pratik çocuk yemek tarifleri bölümümüzden de sizlerle paylaştığımız sağlıklı atıştırmalık tariflerini yapıp çocuğunuza yedirebilirsiniz.

18-24 ay bebek beslenmesinde öne çıkan ve olması gereken beslenme düzeni 3 ana ve 2 ara öğün şeklindedir. Bu dönemde yine süt önemlidir. Vereceğiniz süt, anne sütü olabileceği gibi alerjik durum ortadan kalktığı için inek sütü de olabilir. Bebeğinizin bu dönemdeki beslenmesi için önerilen sütün sabah uyandığında ve gece yatarken verilmesi, gün içindeki öğünlerin ise çocuk yemekleriyle ayarlanması daha doğru olacaktır.

18-24 Ay Beslenme Tablosu

Bebeğinizin 1,5 yaş ila 2 yaş arasını temsil eden bu aylarda günlük alınması gereken besin miktarları elbette ki artmaktadır. Çünkü bebeğiniz artık büyüdü. Buna göre bebeğinizin 1 günde alması gereken besin miktarlarını sıralamak gerekirse;

  • 4-5 porsiyon tam tahıl
  • 2 porsiyon protein
  • 2-3 porsiyon süt ürünü
  • 2-3 porsiyon sebze
  • 2-3 porsiyon meyve

Tabloda yer alan porsiyon teriminin açılımı ve 1 porsiyonun ne kadara tekabül ettiğini öğrenmek için 12-18 ay bebek beslenmesi ve beslenme tablosu başlıklı yazımıza bakabilirsiniz. Bunun dışında bebeğinizin 18-24 aylık gelişme döneminde beslenme düzeninin ne olduğunu daha iyi anlamanız ve uygulamanız için aşağıdaki örnek menümüz sizin için yol gösterici olacaktır.

Örnek Menü:

Sabah Kalkınca (7.00); 150 ml yani birbuçuk çay bardağı kadar anne sütü, yoksa inek sütü

Sabah (8.00); dilimlenmiş yarım domates, 1 ince dilim tam buğday ekmeği ve peynirli omlet

Ara (10.30); 1 porsiyon dilimlenmiş meyve ya da 1-2 adet ceviz, badem gibi kuru yemişler

Öğle (13.30); 1 ince dilim tam buğday ekmeği ve sebzeli tavuk çorbası

Ara (15.30); 1 adet tam tahıllı undan yapılmış kurabiye

Akşam (18.00); sebze soslu tam buğdaydan üretilmiş makarna

Gece (20.00); yatarken 150-200 ml anne ya da inek sütü verin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.