Maltepe Escort

2-3 Yaş Bebek Beslenmesi ve Beslenme Tablosu

Bebeğiniz artık 24 ayı geride bıraktı, büyüdü ve 2-3 yaşlık döneme geldi. Bu nedenle porsiyonları da elbette ki değişecek. Üstelik daha önce tüketmesi sakıncalı birçok besini de beslenmesinde tüketebilir hale geldi. Peki, bebeğiniz 2-3 yaş döneminde hangi besinlerden ne kadar tüketmeli ve bebeğiniz için verilebilecek beslenme önerileri neler? Detaylar ay ay bebek beslenmesi bölümünden bugün yayınladığımız 2-3 yaş bebek beslenmesi ve beslenme tablosu isimli yazımızdadır.

2-3 Yaşındaki Bebeğin Beslenmesi

Bebeğinizin büyüyüp oldukça sosyalleştiği bir dönemdir 2-3 yaş grubu. Bu nedenle de sadece sizin yönlendirmelerinizle değil etraftan öğrendikleriyle de yaşamaya çalışıyor. Hatta sosyalleştiği ortamlarda öğrendiği bazı şeyleri uygulamak onlara bu dönemde daha çekici gelebiliyor. Bu nedenle bu dönem her konuda olduğu gibi yemek ve beslenme konusunda da bebeğinizle zıtlaşacağınız bir dönem haline gelebilir dikkatli olun. Onu kırmadan sağlıklı beslenmeye yönlendirin. Israrcı olun ama bunu ona belli etmemek adına iddianızdan kısa süreli de olsa vazgeçmeyi öğrenin. Abur cubura yönelmek isteyen bebeğinizi mümkün oldukça bu kötü gıdalardan uzak tutun.

Bebeğiniz farklı bir gelişim dönemine girdiğinden size sık sık hayır diyecek ve verdiğiniz yiyecekleri reddeedecektir. Bu inatlaşma sürecinde nasıl davrandığınız ise bebeğinizin ilerideki yemeklerle arasını hatta genel davranış biçimini de etkileyecektir. Bu dönemde en olumlu yaklaşım tarzı yemeği pazarlık konusu yapmamak ve bebeğiniz yemem dediği bir gıdayı ısrarla ona sunmamaktır. Yemek istemediği yemeği farklı bir şekilde sunmayı denediğiniz hale hala yememek için ısrarcı oluyorsa, evin kuralı olarak tabağını sofradan kaldırın. Ancak bunu cezalandırma aracı olarak kullanmamaya özen gösterin. Sözünü ettiğimiz davranışı yaptığınızda bebeğiniz aç kaldı diye de üzülmeyin. Ona sağlıksız gıdaları ödül olarak sunmayın. Bırakın bir öğün aç kalmak ile bebeğinize hiçbir zarar gelmez. Ancak, açlığı çeken bebeğinizin yemediği gıdayı bir dahakine iştahla tüketmesi ona çok şey kazandırır.

2-3 Yaş Beslenme Tablosu

Tahıl karbonhidrat grubu-6 porsiyon (1 porsiyonun karşılık geldiği miktarlar: yarım ince dilim ekmek, 1/3 kase pilav/makarna, 1/3 kase tahıl, 3 adet kraker bisküvi)

Süt ve ürünleri grubu-3 porsiyon (1 porsiyonun karşılık geldiği miktarlar: yarım kase süt/yoğurt, yarım kibrit kutusu peynir)

Protein grubu-2 porsiyon (1 porsiyonun karşılık geldiği miktarlar: 1 yemek kaşığı kadar et, 1 adet yumurta, 3 adet yumurta akı, yarım kâse kuru baklagil)

Yağ grubu- 3-4 porsiyon (1 porsiyonun karşılık geldiği miktarlar: 1 tatlı kaşığı kadar tereyağ, margarin, sıvı yağ)

Sebze grubu-3 porsiyon (1 porsiyonun karşılık geldiği miktarlar: 1/3 kase taze doğranmış ve pişirilmiş sebze, 1/3 kase kadar sebze suyu, not: C vitaminince zengin sebzeler seçilmeli)

Meyve grubu-2 porsiyon (1 porsiyonun karşılık geldiği miktarlar: 1/3 kase doğranmış meyve ya da meyve suyu, yarım adet taze meyve).

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.