Maltepe Escort

3-5 Yaş Bebek Beslenmesi ve Beslenme Tablosu

Bebeğinizin çocukluğa doğru ilk adım attıkları dönemlerdir 3 yaştan sonrası. Bu yaşlarda tamamen sizin gibi beslenebilir hale gelir. Sizin her yediğinizi yiyebilir durumdadır, ayrıca zekâsal olarak da kendisinin farkında olduğundan dolayı beslenme konusunda size yardımcı olmak ya da sizle çatışmak gibi aktif durumdadır. Bu nedenle özellikle 3 yaşından sonra çocuğunuza yiyecek seçme ve laf dinletme konularında zorlanabilirsiniz. Zorlansanız da bu dönemde beslenme alışkanlıklarının doğru bir şekilde kazanılması gerektiğini unutmadan özenli şekilde bir düzen oluşturmalısınız. Sizlere yardımcı olmak adına bugün ay ay bebek beslenmesi bölümümüzden işinize yarayacak tüyoları 3-5 yaş bebek beslenmesi ve beslenme tablosu başlığı altında topladık.

3-5 Yaşındaki Bebeğin Beslenmesi

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bebeğiniz 3 yaşından itibaren sizin tükettiğiniz tüm gıdaları tüketebilir hale gelmektedir. Ancak, porsiyon konusunda aşırı yükleme yapmamak gerekir, çünkü sizin porsiyonlarınız ona büyük gelecektir. 3 yaşındaki bebeğinizin ihtiyacı olan porsiyon miktarı sizin tükettiğinizin yarısı kadarken, bu miktar 5 yaşına gelindiğinde 3’te 2’ye çıkmaktadır. Bu dönemde beslenme miktarı açısından bir diğer önemli konu da bebeğinizin artık ilk katı besinlere geçtiği zamana göre daha çabuk doyuyor olmasıdır. Bebeğiniz az miktarda yemek yedikten sonra doydum diyorsa bu konu sizi endişelendirmesin. Çünkü bu doğru, 3 yaşından sonra ilk dönemlere göre büyüme hızı azaldığı için daha az besin tüketmesi normaldir.

3-5 yaş bebeklerin zekâ gelişimi de oldukça ileri seviyede olduğu için yiyecekler bu yaşlarda onlara doyurucu olmaktan daha çok şey ifade etmeye başlayacaktır. Görsellik önemli hale geldiği için evde hazırlayacağınız yiyecekleri güzel sunumlarla onlara iletmeniz beslenme konusunda daha az zorlanmanıza neden olacaktır. Görsellik konusunda tehlikeli bir konu daha vardır ki, oda renkli paketli abur cuburlarla çocuğun tanışmasıdır. Bu nedenle televizyon izleme konusunda seçici davranmanızda ve her ne pahasına olursa olsun bebeğinizi abur cuburdan uzak tutmanızda fayda var. Bu yaştaki bebekler için yiyeceklerin bir diğer ifade ettiği şey de ödül ya da ceza konusudur. Yiyeceklerden nefret etmesini engellemek için yiyeceklerle bebeğinizi ödüllendirmeyin ya da cezalandırmayın.

Yemek seçiciliğini engellemek adına yine görsellik konusundan yararlanabilirsiniz. Sevmediği yiyecekleri eğlenceli tasarımlarla onlara sunmanın dışında algılarının o yiyeceğe alışması için sofrada sevmediği yiyeceği en az 10-15 defa görmesini sağlayın. Çocukların karbonhidrat ve şekerli yiyecekleri daha çok sevdiği doğrudur. Zararlı olduğu için de ebeveynlerin onları engellemesi de normaldir. Sürekli karbonhidratlı yiyecek tüketilmesinin önüne geçmek için öğünlerde et ve sebze ile başlayıp, ardından karbonhidratlı yiyeceklere yer verin. Böylece yemediği yemekleri de açken daha iştahlı şekilde yemesini sağlayabilirsiniz.

3-5-yasindaki-bebegin-beslenmesi

3-5-yasindaki-bebegin-beslenmesi

3-5 Yaş Beslenme Tablosu

3-5 yaşlardaki bebekler için beslenme tablosu hazırlarken bazı hassas noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlardan ilki tuz tüketimini ve karbonhidratlı gıdaları kısıtlı tutmanızdır. Çünkü obeziteye yatkınlık bu yaşlarda ortaya çıkmaktadır. İçecek konusunda da gazlı içeceklere asla beslenmede yer verilmemeli, su, ayran, süt ve meyve suları tüketmesi teşvik edilmelidir. Çocuğunuza ana öğün ve ara öğünlerden oluşan dengeli bir beslenme tablosu hazırlayın. Yardımcı olacak bir menü verelim. Siz de bu menüye göre kendi menünüzü hazırlayabilirsiniz.

3 Yaşındaki Bebek İçin Örnek Menü:

Kahvaltı: 1 su bardağı süt, bir kibrit kutusu boyutunda peynir, gün aşırı bir adet yumurta, 1-2 tatlı kaşığı kadar bal ya da reçel, yarım domates, 1 ince dilim ekmek, 2-3 adet zeytin

Öğle: 2 yemek kaşığı kadar makarna ya da 4-5 kaşık pilav, 1-3 yemek kaşığı kadar sebzeli köfte yemeği ve bir adet mevsim meyvesi

İkindi: 1 mevsim meyvesi, 1 dilim ev yapımı kek ya da 1 bardak yoğurt

Akşam: 1 kase mercimek çorbası, 1-2 adeı köfte ya da ızgara balık

5 Yaşındaki Bebek İçin Örnek Menü:

Yukarıdaki miktarları biraz arttırarak kullanabilirsiniz. Örneğin 1-2 kaşık yemek yerine 3-4 kaşık kullanın. Köfte sayısını 4-5 köfteye çıkarın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.