Maltepe Escort

3 Aylık Bebek Gelişimi

Çocuk gelişimi konusunu anne karnındaki bebek gelişimi konusundan itibaren ay ay bebek gelişimi şeklinde ele almaya devam ediyoruz. Bugünkü konumuz olan 3 aylık bebek gelişimi yazımızı dikkatle okumanızı öneriyoruz. Çünkü bebeğiniz 3 aylık olduğunda fiziksel olduğu kadar zihinsel ve algısal da hareketler de yapmaya başlayacak. Çevreyi algılamaya başladığı bu dönemde gelişimini desteklemek için onun yanında olmalı, belki de ilk eğitimlerini bu dönemde vermelisiniz. Bebeğinizin bu dönemde yapabileceği hareketler, onun gelişimini desteklemeniz için öneriler ve daha fazlasını yazımızdan okuyabilirsiniz.

Bebek Gelişiminde 3. Ay

Bebeğinizin dönüm noktalarından birisi olan 3. ay zihinsel olarak gelişimin en çok farkedildiği dönemdir. Bu dönemde bebeğinizin yapabileceği fiziksel ve zihinsel hareketler ise aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir.

  • Bu dönemde yakınlarını tanımaya ve onları yabancılardan ayırt etmeye başlayan bebek anne ve babasını ayırt ederek onlara farklı davranmaya başlamaktadır. Anne ve babasının ilgisini çekmek için her şeyi yapmaktadır.
  • ayda bebeğinizin herşeye ağlama huyu değişerek ağlamaları azalmakta, gülmelerini arttırmakta ve çıkan seslere kendisi de ses çıkararak karşılık vermektedir.
  • ayda geliştirdiği yüz üstü yatarken kollarından destek alıp vücudunu kaldırma hareketini bebeğiniz 3 aylık olduğunda geliştirecek ve bu ayda dirsek üstünde 10-15 saniye durmaya başlayacaktır.
  • Bebeğiniz bu dönemde kucağa alındığını da farkedebilecek gelişimi gösterir. Kucağınıza alırken kendisini toparlama eylemi gösterir ve iyi bir destek sağlamanız durumunda kucağınıza oturabilir.
  • Bebeğiniz ilk aylarda doğal bir refleks olan yakalama efleksi yaparak ellerini yumuk tutarken, 3 aylık olduğunda bu refleksi unutup ellerini açık bırakmaktadır.
  • Ellerini kullanarak ağız, burun ve gözlerine dokunup yüzünü keşfetmeye başlayan bebeğiniz seslere tepki vermekte ve dikkat çekmek için yüksek sesler çıkarabilmektedir. Sadece seslere tepki veren bebeğiniz bu dönemde kendi kendine de ses çıkarmaktadır.
  • Yine bu dönemde el ve kollarını çokça hareket ettiren bebek nesnelere vurmak ister. Bunun dışında yaptığı tüm hareketler için de ödül bekler. Bu bekleyiş onun zeka gelişiminin olduğunu gösterir.
  • Diğer seslerden konuşma seslerini ayırt eden bebeğiniz, gözlerini sesin geldiği yana çevirir, sesi dinler ve emme sırasında biri konuşursa memeyi bırakıp sesin geldiği yöne yönelir.

Dış dünyayla zekâsal da bir bağ kurmaya başlayan bebeğinize bu dönemde sesleri öğretebilirsiniz. Konuşmalara tepki vermeye farkettiğiniz bebeğinizle bolca konuşun. Böylece onu konuşma konusunda da erken dönemde teşvik etmiş olursunuz. Farklı sesler çıkarmayı bebeğinize siz öğretebilirsiniz. Diğer yandan etrafa sesli oyuncaklar asarak bebeğinizin eğlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.