Maltepe Escort

3 Kişinin DNA’sına Sahip Yaşayan Tek Bebek Meksika’da

Birkaç ay önce Meksika’da bir üreme kliniğinde yapılan bir üreme prosedürü sonrasından, 3 kişinin DNA’ sını taşıyan sağlıklı bir erkek bebek, geçtiğimiz günlerde dünyaya geldi. New York’da dünyaya gelen bebek Ürdünlü bir ailenin çocuğu. Bilim adamlarını da çok şaşırtan bu bebek, aynı zamanda yaşayan, 3 ebeveyne sahip tek bebek.

NewYork Times’a röportaj veren Dr. Richard Paulson bunu çok büyük bir gelişme olarak ifade etti. Çiftin üremesine yardımcı olmak için bilim adamlarının kullanmaya çok hevesli olduğu yöntem, aynı zamanda son derece tartışmalı bir konu. Çünkü çocuk sahibi olmak isteyen çiftin genetiğiyle birlikte, donörün de genetik materyalleri kullanıyor.

3 kişinin DNA’sı ile bebeğin dünyaya gelmesi uygulamasının amacı, riskli hastalıklara neden olan bir ebeveyn mitokondrisinin üstesinden gelmek. Annenin yumurtasında bulunan ölümcül bir hastalığın bebeğe geçişini önlemek.

Mitokondri, hücrenin enerji kaynağı, DNA’dan farklı olarak, çocuğun miras alacağı özelliklere karar veriyor. Fakat bu küçük organellerdeki mutasyonlar yıkıcı olabiliyor. Sinirleri, kasları, beyni, kalbi, karaciğeri, iskelet kaslarını, böbrek ve endokrin ve solunum sistemini kapsayan ölümcül hastalıklara yol açabiliyorlar.

Teknikle mutasyona uğramış olan anne yumurtasından gelen DNA alınarak, donörün sağlıklı olan yumurtasından alınan mitokondri eklenerek, bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için gerekli koşullar oluşturulmuş oldu.

Dr. Zhang’ın New York’da New Hope Fertility Center’da 2003’de yaptığı öncül çalışmada, daha önce ikiz bebek sahibi olan bir aile olmuştu. Ancak prematüre doğan bebekler, mitokondri sağlıklı olmasına rağmen hayatta kalamamışlardı.

Dr Zhang Ürdünlü çift kendisine ulaştığında, uygulama için yasaların herhangi bir engel çıkarmadığı Meksika tercih edildi. Bildikleri bir yöntemi, yasalardan ve tepkilerden çekindikleri için en az 10 yıl ertelemek durumunda kaldıklarını ifade eden ekip, uygulamanın başarılı devam ettiğine dair bebek doğmadan önce, 5. ayındayken röportaj vermişti. Mitokondrinin sağlıklı olduğu, bilim çevresiyle ve ilgilenenlerle paylaşılmıştı.

3 kişinin DNA’sını taşıyan bebeğin dünyaya gelmesiyle ilgili, Dr Paulson, uygulamanın bebeğin sadece mitokondride bir iyileştirme çalışması olduğunu, bebeğin karakteristik olarak anne ve babanın genetik özelliklerini taşıyacağını ifade etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.