Maltepe Escort

35 Yaşından Sonraki Hamilelikler Sakıncalı

Hamilelik dönemi her ne kadar her yaşta ve durumda riskler taşısa da ileri yaşlarda çok daha riskli hale geliyor. Çünkü yaş ilerledikçe vücut doğurganlık özelliğini fazlasıyla yitirmeye başlıyor. 35 yaşından sonraki dönem riskli dönem olarak adlandırılırken uzmanlar bu yaştan sonra pek hamile kalınmasını önermiyor. Peki, bu riskler neler ve önlem alınması için neler yapılmalı sizler için detaylarıyla ortaya koyuyoruz.

İleri Yaş Gebeliklerinde Riskler

Yapılan araştırmalar 35 yaştan sonraki ileri yaş gebeliği olarak adlandırılan vakalarda düşük riski çok yüksek olmaktadır. Düşük riskinin artmasının en önemli nedenleri arasında da diyabet, kalp ve böbrek rahatsızlıkları, son olarak da tansiyon riskinin de ilerleyen yaşla birlikte artmasıdır. Düşük dışında 35 yaşın üzerine çıkılmasıyla birlikte erken doğum riski ve bebekte down sendromu gelişme oranında da paralel bir artış görülmektedir.

ileri-yas-hamilelik-riskleri

ileri-yas-hamilelik-riskleri

İleri Yaş Gebeliklerinde Önlem Yolları

** İlk olarak annenin beslenme düzenine dikkat etmesi gerekiyor. Kesinlikle şekerli ve karbonhidratlı yiyecekleri çok fazla tüketmemelisiniz. Çünkü bu yiyecekler diyabet ve yüksek tansiyonu tetikleyerek bebeğe de anneye de zarar veriyor.

** Tüm gebeliklerde olduğu gibi ileri yaş gebeliklerinde de kafeinli içecekler ve alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklar bırakılmalı.

** Gebeliğin her dönemi doktor kontrolünde geçirilmeli. Gerekirse karaciğer gelişimi gerilerse steroid tedavisi yapılmalıdır.

** Anne adayları hafta hafta bebeklerinin hareketlerini takip etmeli, olması gerekenin dışında bir durumla karşılaştıkları takdirde vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır.

** Plasenta sorunlarına karşı sezaryenle doğuma her daim hazırlıklı olunmalıdır. Bu nedenle doktor kontrollerine planlı şekilde gidilmeli, doğum hazırlıklarına normal zamanından önce de yapılmalıdır.

** Sık sık kan tetkiki yaptırılarak oluşacak diyabet gibi sorunlar yakından incelenmeli ve gereken beslenme düzenlemesi ve tedavi kesinlikle uygulanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.