Maltepe Escort

5 Aşamada Fetal Akciğer Gelişimi

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizden itibaren, bir bebek taşıyor olmanın hissettirdiği sıradışı deneyimi gözlemlerken, karnınızda olan bebeğin neler yaşadığını, nasıl geliştiğini merak ediyor musunuz? Bebek bekleme fikri ilk günlerden itibaren bebek bekleyen çifti heyecanlandırsa da, ilk günlerde ve ilk haftalarda gelişim henüz başladığı için, olan bitenden habersiz bir fetüsü taşıyor olmak anne adaylarına garip gelebilir. Bebeğinizin gelişim aşamalarını bilmek, sağlığına katkı sağlamanıza yardımcı olacağı için, bu yazımızda, anne rahmine düşen bebeğin fetal akciğer gelişimini inceliyor olacağız.

Akciğer Gelişimi Nedir?

Anne karnında gelişmeye başlangıç aşamasında, bebeğiniz gerçekten çok küçüktür. Üstelik henüz kendine ait veya özel hücreleri yoktur. Fetal akciğer gelişimi hamileliğin yaklaşık 4. haftasında başlamış olur.

Herhangi bir erken farklılaşma aşaması, hücrelerin çeşitli katmanlara ayrılmasını sağlar. Bu katmanlardan biri organları oluşturur. Akciğer ayrılmış hücrelerden gelişir. Yavaş yavaş gelişerek, solunuma uyum sağlar.

Fetal Akciğer Gelişimi Aşamaları

1. Embriyonik Evre

Gebeliğin yaklaşık olarak 4. ve 5. haftalarında başlayan embriyonik evre, akciğerin iki küçük tomurcuk biçiminde dallandığı aşamadır. Larinks veya ses kutusu ve trakea veya nefes borusu, embriyonik evrede ön planda gelişirler.

2. Pseudo-Glandüler Evresi

Hamileliğin yaklaşın 17. haftasında başlayan akciğer gelişimi evresidir. Yapılan araştırmalara göre orjinal akciğer tomurcuklarının, daha küçük kollara ayrıldığı tespit edilmiştir.  Ppsödo-grandüler aşamasında, tomurcukların her biri, bronşiol ve oksijen gereksinimleri  için akciğere kan tedarik eden çok miktarda kılcal damarlardan oluşan, bağımsız bir solunum ünitesine dönüşür.

3. Kanaliküler Evre

Kanaliküler evre bebeğin ciğer gelişiminin başlangıcı olan evredir.  Gebeliğin 25.  haftasında başlayan süreçtir. Kanaliküler evre sırasında hava ve kan arasında bir bariyer oluşur, bu bariyer solunum yollarındaki kılcal damarlara kan tedarik eder ve karbondioksitin akciğerlerdeki solunum kılcal damarlarından ayrılmasını sağlar.

Yine bu evrede fetüsün ciğerlerinde farklı dokular gelişir. Bunlardan biri hava taşıyan dokuları, gaz taşıyan dokulardan ayıran doku türüdür.

4. Sakküler Evre

Gebeliğin 36. haftasında fetüsün akciğer gelişiminin sakküler evresi başlamış olur. Sürfaktan üretimi bu evrede başlar. Sürfaktan akciğer dokusunu hassas tutmaya yardımcı olan sabunumsu sıvıdır. Doğum sırasında akciğerdeki amniuotik sıvısının boşaltılmasına ve akciğerlerdeki havayla uygun bir şekilde doldurulmasını sağladığı için, sürfaktan oldukça önemli bir göreve sahiptir.

Prematüre bebeklerde sürfaktan için yeterli aktif madde oluşmamışsa, solunum problemleri gelişebilir.

5. Alveolar Evre

Fetal akciğer gelişiminin alveol fazı ya da son aşaması, doğuma ve erken çocukluk dönemine kadar devam eder. İlave sürfaktan üretimi alveolar evrede de devam eder. Bu evrede ayrıca bronşlarda ve hava keselerinde(alveollerde) büyüme gerçekleşir. Akciğerin gaz taşıyan dokuları genişler, havayı taşımak için daha verimli hale gelirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.