Maltepe Escort

5 Aylık Bebek Gelişimi

Minik bebeğinizin gelişimini sizinle birlikte ay ay incelemeye devam ediyoruz. Bu haftanın ay ay bebek gelişimi konusu olan 5 aylık bebek gelişimi yazımızı okuyup miniğinizin ne kadar geliştiğinin bir kez daha farkına varabilirsiniz. Olması gereken çocuk gelişiminde herhangi bir gerilik görmeniz durumunda doktorunuza başvurmayı unutmayın. Peki, bebeğiniz 5 aylık olduğunda neleri başarabilir, gelin birlikte inceleyelim.

Bebek Gelişiminde 5. Ay

Bebek gelişiminin 5. ayında bebekler daha fazla hareketlenmeye ve yeni bir beslenme düzenine geçmektedir. Ek gıdalara geçen çocuğunuzun beslenmeye çok fazla ihtiyacı olmasına rağmen bu dönemde ona istediğinizi yaptırabilmek bir hayli zorlaşacaktır. Bu nedenle de bebeğinizin bu dönemde gelişimini ve yapabileceklerini bilmeniz çok yararlı olacaktır.

  • Bu dönemde bebeğinizin algılaması bir hayli gelişmiştir. Oyuncaklarını her durumda tanımaya başlar. Hatta oyuncağını bir battaniyenin altına saklasanız bile onun orada olduğunu algılar. Yarısı battaniye ile örtülmüş oyuncağının ne olduğunu tanır ve onu oradan çekip almaya çalışır.
  • Bebeğinizin 5 aylıkken tanıdığı tek şey oyuncakları değildir. Aynada kendisini gördüğünde de bebeğiniz kendisini tanır ve gülerek kendisine tepki verir.
  • 5 aylıkken sese karşı olan duyarlılığı da artan minik, fısıltıları ve hafif tıkırtıları dahi duymaya başlamaktadır. Bu tıkırtıları sadece duymaz tepki de verir.
  • Bu dönemde bebeğiniz yuvarlanarak dönebilmekte, ayakta tutulduğunda ayakları üzerinde basarak durmakta ve yatırdığınızda ters dönebilmektedir.
  • Aygıları bir hayli gelişen bebeğiniz artık annesini gördüğünde elindeki biberonu tanıyıp, beslenme zamanının geldiğini anlamakta ve bunun için sevinç gösterisi yapabilmektedir. Ayrıca beslenme konusunda bir diğer gelişme de bebeğinizin dişlerinin artık çıkmaya başlamasıdır.
  • 5 aylık bebek konuşma için ilk adımları atmaya başlar. Evet, yanlış duymadınız bebeğiniz artık siz ona konuşma demeseniz de kendince konuşmaya başlayacak. Tek heceli kelimeleri söylemeye başlayan minik kendince kelimeler oluşturup kuş gibi cıvıldayacak.
  • 5 aylık bebek ilk kahkaları atmaya da bu dönemde başlar. Bebeğinizi gıdıkladığınızda kahkahalarla gülebilir.
bes-aylik-bebegin-algisal-gelisimi

bes-aylik-bebegin-algisal-gelisimi

5 Aylık Bebeğin Gelişimi Nasıl Desteklersiniz?

Bu dönemde oyuna oldukça düşkün olacak bebeğiniz için eğitici oyuncaklar seçmeye özen gösterin. Gelişimine göre en eğitici oyuncaklar farklı renk ve dokularda olanlardır. Farklı renkler ve dokular oyuncakları tanımaya başlayan bebeğinizin motor becerilerini daha da geliştirecektir. Bunun dışında bebeğiniz bu dönemde kendi başına hareket edebilir olduğundan kazaları önlemek adına etrafına yumuşak minderler koymanızı öneririz. Son olarak dişleri çıkmaya başlayan minik için diş kaşıma aparatları çok yararlı ve kullanışlı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.