Maltepe Escort

6-9 Ay Bebek Beslenmesi ve Beslenme Tablosu

6 ay sürekli anne sütü ile beslenen bebeğiniz artık büyüdü ve gelişimine bağlı olarak sadece anne sütü ile beslenmek ona artık yeterli gelmiyor. Ek gıdalara başlama zamanı da geldi. Peki, 6-9 ay bebek beslenmesi ve beslenme tablosu nasıl olmalı, programa neler eklenmeli. Ay ay bebek beslenmesi yazı dizimizin bugünkü bölümünde bu konuyu ele alıp bebeğinize göre örnek menü oluşturacağız.

Niçin Ek Gıdalara Geçmeliyim?

Öncelikle bebeğinizin niçin ek gıdalara geçmesi gerektiği konusundan bahsedecek olursak bunun ilk nedeni anne sütünün artık beslenme için yeterli gelmemeye başlamasıdır. Sütün içeriğindeki besin grupları 6 ay başka hiçbir gıda almayan bebeğe yeterli olurken, altı aydan sonra bu besin gruplarının yeterli olabilmesi için dışarıdan ek gıda takviyesi yapmak şart olmaktadır. Altı aydan sonra anne sütünde eksiklik duyulan yani yeterli gelmeyen en önemli besin grubu demirdir. Anne sütünden yeterince demir alamamaya başlayan bebekler, ek gıdalara geçiş yapmadıkları sürece bebeklerde demir eksikliği anemisi hastalığı görülmektedir. Demir eksikliğini gidermenin en önemli yolu ise kırmızı et ya da kırmızı et alamayanlar için baklagil grubu gıdaları ek besin olarak beslenme programına eklemektir. Bunun dışında ilk aylarda bağışıklık sisteminin gelişmesi ve bebeğin hastalıklardan korunmasına tek başına anne sütü yeterli olurken, 6. aydan sonra bağışıklık sisteminin daha sağlıklı şekilde gelişmesi için yine bebek beslenmesinde ek gıdalara geçiş önem kazanmaktadır. Son olarak çocuk gelişimi gidişatı da ek gıdalara geçme yolunda vücudu hazırlamaktadır. Birincisi diş gelişimi ve mide, bağırsak gibi sindirim sisteminin de gelişmesiyle bebeğiniz katı gıda tüketmeye ihtiyaç duyar hale gelmektedir. Diğer yandan, anne sütünün azalması besin yetersizliğine neden olacağı için çocuk beslenmesi dışarıdan desteklenmelidir.

6-9 Aylarda Ek Gıda Olarak Neler Tercih Edebilirim?

Öncelikle şunu unutmayın bebeğinizi asla bu dönemde sütten kesmeyin. Mümkün olduğunca 2 yaşına kadar anne sütü vermeye devam edin. Anne sütünün yanında ise ek gıdaları tercih ederek beslenmesini destekleyin. Ek gıdalara geçişte önemli konuların başında bebeğinizin sıvı gıdadan katıya geçeceğini aklınızda bulundurmanız gelmektedir. Bunun en iyi yöntemi ise yarı katı gıdaları bu geçiş sürecinde kullanmaktır. En iyi yarı katı besin yoğurttur. Bu nedenle bebeğinize ilk yoğurt vererek başlayın. Bebeğin yoğurda alışmasını sağlamak için emzirdikten sonra 2-3 gün boyunca yoğurt verin. Bu süre sonunda bebeğiniz yoğurda alışmış olacağından ek gıda vermeye meyve püresi ve meyve suyu ile devam edebilirsiniz.

İlk kahvaltısına da 6 aydan sonra başlayacak olan bebeğinize haftada iki kez yumurta sarısı verebilirsiniz. Kolay yemesi için püre halinde verilmesi daha uygun olmakta, alerjik olmasından dolayı ise yumurtanın beyazını bu püreye karıştırmamak gerekmektedir. Ek gıdalara alışma tam anlamıyla gerçekleştiğinde bebeğiniz bu aylarda balık ve kıymalı çorbalar da tüketebilmektedir. Sizlere örnek olması açısından örnek bir menü oluşturduk. Beslenme sırasında bu menü sizlere yol gösterebilir ancak tam olarak bebeğinize uygun bir beslenme programı oluşturmak için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

6-9 Aylık Bebeklerin Beslenme Tablosu

6 Aylık Bebek İçin Menü:

Sabah; Uyandığında anne sütü verdikten sonra aradan birkaç saat geçince sabah kahvaltısı olarak anne sütü ve meyve püresi verin.

Öğle; Sadece anne sütü ile doyurun.

İkindi; Anne sütüne ek olarak sebze püresi verebilirsiniz.

Akşam; Anne sütüyle bebeğinizi doyurabilir ya da alternatif olarak sütle yapılan muhallebiyi tercih edebilirsiniz.

Gece; Sadece anne sütü vererek beslenmeyi bitirin.

7-8 Aylık Bebek İçin Menü:

Sabah; Bebeğiniz uyandığında anne sütü ile doyurduktan sonra ilerleyen saatlerde kahvaltı olarak anne sütü ve 6-10 tatlı kaşığı sütle hazırlanmış muhallebi

Öğle; 6-10 tatlı kaşığı kadar sebze/meyve püresi ve anne sütü

İkindi; Yine 6-10 tatlı kaşığı meyve püresi, anne sütü ve 1 çay bardağı yoğurt

Akşam; Anne sütüne ek olarak 6-10 tatlı kaşığı muhallebi

Gece; Sadece anne sütü

9 Aylık Bebek İçin Menü;

Sabah Uyanınca; Anne sütü verdikten sonra birkaç saat sonra kahvaltı verebilirsiniz.

Kahvaltı; Yarım yumurta sarısı, 4-5 bisküvi, ev yapımı 1 çay bardağı meyve suyu, 1 tatlı kaşığı tereyağ ve peynir, 1 tatlı kaşığı pekmez veya reçel.

Öğle; Anne sütüne ek olarak tavuklu ya da kıymalı hazırlanmış sebze püresi

İkindi; Yarım meyve püresi, 1 çay bardağı yoğurt, 2-3 adet bisküvi

Akşam; Anne sütü ve sütle hazırlanmış 1 kase muhallebi

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.