Maltepe Escort

6 Aylık Bebek Gelişimi

Bugün ay ay bebek gelişimi konusundaki yazı dizimizin 6 aylık bebek gelişimi konusunu sizlere açıklayacağız. 6 aylık bebek ne kadar gelişir, fiziksel ve zihinsel olarak neler başarabilir merak ediyorsanız yazımızdan bu bilgileri elde edebilir, diğer aylardaki gelişim için ise çocuk gelişimi kategorimizi takip edebilirsiniz.

Bebek Gelişiminde 6. Ay

6 aylık bir bebek gelişimsel olarak ilk kritik bebeklik dönemini atlatmış sayılmaktadır. Bu aydan sonra bebek artık farklı bir döneme girer. Bahsedilen bebekliğin ikinci yarısında artık bebek birey olmaya başlamıştır. Peki, bebeğiniz doğumundan sonraki 6. ayda neler yapabilir, inceleyelim.

  • Bebeğiniz her ne kadar bu dönemde kendiliğinden oturmayı başaramasa da sizin desteğinizle oturtulduğunda destek almadan ve hiçbir yere tutunmadan oturabilmektedir. Kendisini dik tutabilmektedir.
  • 6 aylık bebekler hem görme hem de farketme açısından oldukça gelişirler. Üzüm tanesi kadar boyuttaki nesneleri daha görebilecekleri kadar görmeleri gelişmiştir. Ayrıca düşen bir nesne gördüklerinde onu yakalamaya çalışarak tepki vermektedirler, düşen cismi aramak da bu dönemde geliştirilen bir davranıştır.
  • Bebeğiniz aynada kendisini tanıdığı gibi kendisine tepki vererek mimikler yapar ve bu farklı yüz ifadelerine karşı yine tepki verir, güler ya da kızar. Aynı zamanda çıkardığı sesler de bu dönemde artar. En önemli özellik de heceleri artık bu dönemde tekrarlamaya başlamalarıdır.
  • Nesnelere uzanıp iki elleriyle kavrama yetenekleri de bu dönemde artar. Önünden geçen nesnelere eliyle vurabilir. İki eline farklı nesneler alarak bunları birbirine vurabilir. Parmaklarını da hareket ettirme yetenekleri bu dönemde daha fazlalaşmıştır.
  • Bu dönemde bebeğinizin tutma güdülerine bakarak sağlak ya da solak olması yönünde yönlendirmeniz yanlıştır. Çünkü bunu anlayacak yaşta değildir.

6 Aylık Bebek Gelişimini Desteklemeniz İçin Öneriler

6 aylık bebekler ek gıda dönemlerinde oldukları için onların gelişimini desteklemek adına sağlıklı mamalar ve ek gıdalar hazırlamalısınız (bakınız pratik çocuk yemek tarifleri bölümü). Bunun dışında çocuğunuzun bel kaslarının daha da güçlenmesi için onu gün içinde belirli aralıklarla destekli bir şekilde oturtabilirsiniz. Uzanabileceği oyuncaklar asmak, diş kaşınmaları artacağı için buna özel aparatlar almak ve hareket etmesini engellememek adına rahat kıyafetler giydirmek gelişimi destekleyici diğer önlemler arasında yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.