Maltepe Escort

6 Yaş Çocuk Beslenmesi ve Beslenme Tablosu

6 yaşındaki çocuklar nörolojik gelişim ve büyüme anlamında en hızlı gelişmeyi gösterdiklerinden dolayı özel bir beslenmeye ihtiyaç duymaktadır. Bu dönemde çocuğunuzun beslenmesini meyve, sebze, tüm tahıllar, düşük yağlı et ürünleri ve süt ürünleriyle dolu dengeli beslenme düzeniyle desteklemeniz gerekmektedir. Obezitenin temelleri de bu dönemde atıldığından çocuğunuzun gereksiz kalori almasını da yine bu dönemde engellemeniz gerekmektedir. Ay ay bebek beslenmesi bölümümüzde artık erken çocukluk döneminde yer alan 6 yaş çocuk beslenmesi ve beslenme tablosu konusunu sizlerle buluşturuyoruz.

6 Yaş Çocuk Beslenmesi ve Beslenme Önerileri

6-yasindaki-cocugun-gunluk-kalori-ihtiyaci

6-yasindaki-cocugun-gunluk-kalori-ihtiyaci

Kalori: 6 yaşındaki çocukların günlük kalori ihtiyacı 1200-1400 kalori arasında değişmektedir. Yiyeceklere eklenen şeker, yağlar, tatlılar ve abur cubur yiyeceklerden gelen boş kalorilerin beslenme anlamında hiçbir yararı bulunmadığından, boş kaloriler günde 120 kaloriye geçmeyecek şekilde sınırlandırılmalıdır. Bu, kalori ihtiyacının büyük bir bölümünün yararlı yiyecekler olan sebze, meyve, tahıllar, bitkisel protein ve süt ürünlerinden alınması gerektiği anlamına gelmektedir.

6-yasindaki-cocugun-gunluk-protein-ihtiyaci

6-yasindaki-cocugun-gunluk-protein-ihtiyaci

Protein: 6 yaşındaki çocuğun her gün en az 19 gram protein alması gerekmekle birlikte, en ideal protein tüketimi günlük kalori ihtiyacının % 10-30 arasındaki bir miktarının proteinden alınması şeklindedir. Sözü edilen yüzde oran ise günlük 30-40 gram protein tüketimine karşılık gelmektedir. Bu proteininin baklagiller ve tahıllar gibi bitkisel kaynaklardan, balık, et, tavuk gibi hayvansal kaynaklardan ve son olarak da süt ürünlerinden dengeli bir şekilde karşılanması önerilmektedir. Sadece bitkisel kaynaklı protein almak çocuk gelişimini geriletmektedir. Çünkü hayvansal proteinde esensiyel amino asit adı verilen besinler vücut için olmazsa olmazdır.

6-yasindaki-cocugun-gunluk-karbonhidrat-ve-lif-ihtiyaci

6-yasindaki-cocugun-gunluk-karbonhidrat-ve-lif-ihtiyaci

Karbonhidrat ve Lif: 6 yaşındaki çocuklar vücutlarını ve zekalarını dinç tutabilmek için günde 130 gram karbonhidrata ihtiyaç duymaktadırlar. Karbonhidrat ihtiyacının kabul edilebilir sınırları 130-200 gram olup, bu ihtiyacın besleyici özelliği olan besinlerden alınması gerekmektedir. Bu nedenle çocuklar karbonhidrat ve lif ihtiyacını sebze, meyve, tahıllar, tam buğday ürünleri ve esmer prinçten sağlamalıdır. Bu sayede sadece karbonhidrat ve lif ihtiyacı karşılanmış olmayacak aynı zamanda B vitamini ihtiyacı da karşılanmış olacaktır.

6-yasindaki-cocugun-gunluk-yag-ihtiyaci

6-yasindaki-cocugun-gunluk-yag-ihtiyaci

Yağ: Yağ çocuklarda özellikle nörolojik ve beyin gelişimi için çok önemlidir. Nörolojik gelişimin en hızlı ve fazla olduğu 6 yaş döneminde günde 35-40 gram yağ tüketilmelidir. Özellikle yağların içindeki omega yağ asitleri çok önemli olduğundan yağ ihtiyacının boş fast food yağlardan değil besin değeri yüksek besinlerden karşılanması oldukça önemlidir. Bunun için çocuğunuzun yağ ihtiyacını karşılamak adına tereyağı, yağlı tohumlar (ceviz, badem, yer fıstığı, fındık vb.), yumurta ve süt gibi gıdalar günlük beslenme düzeninde mutlaka yer almalıdır.

6 Yaş Çocuk Beslenme Tablosu

Örnek beslenme menüsünü sizlere sunuyoruz. Bu menüye bakarak siz de kendi menünüzü oluşturabilirsiniz.

Kahvaltı: Yarım muz, 1 bardak süt, 1-2 dilim tam tahıllı ekmek ya da 1 bardak tam tahıllı gevrek

Ara Öğün: 1 dilim et veya fasulye, çeyrek su bardağı mevsim meyvesi, çeyrek su bardağı sebze (haşlanmış ya da buharda pişmiş olabilir)

Öğle Yemeği: 1 dilim tam buğday ekmeği, 1 bardak yağsız süt, çeyrek avakado, zeytinyağında kavrulmuş tavuk, 1 yaprak marul ve yarım domatesten hazırlanmış salata, 1 orta boy portakal

Ara Öğün: Yarım bardak doğranmış mevsim meyvesi ve yarım bardak yoğurt (ikisini karıştırıp meyveli yoğurt şeklinde de verebilirsiniz)

Akşam: Yarım pişmiş patates, 60 gram et, 1 dilim tam buğday ekmeği, yarım bardak brokoli ve 1 yemek kaşığı parmesan peyniri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.