Maltepe Escort

7-10 Yaş Çocuk Beslenmesi ve Beslenme Tablosu

Ay ay bebek beslenmesi bölümümüzden bugün sizlerle 7-10 yaş çocuk beslenmesi nasıl olmalı, beslenme tablosunda neler yer alıyor konusuna açıklık getiriyoruz. Öncelikle beslenme konusuna geçmeden önce bu dönemdeki çocukların gelişimsel olarak hangi evrede olduğunu, fiziksel ve sosyal yaşamının beslenmeye olan gereksinimi nedir ortaya koymak çok daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır.

7-10 yaş çocuklar okul çağında olan çocuklardır. Bu nedenle öğrenmenin en fazla olacağı bu dönemde alınması gereken besinlerin miktarları ve dengesi çok iyi ayarlanmalıdır. Bu dönemde çocuklarınızın protein, tahıl, lif, meyve ve sebzelere ihtiyacı bol miktarda olurken, bir miktar karbonhidrat ve yağa ihtiyacı olsa da bu besin grubunun abartılmaması gerekmektedir. Genellikle anne babalar okul çağındaki çocukların öğrenmelerini arttırmak ve teşvik etmek için karbonhidrat ve yağlı yiyeceklere ağırlık vermektedir. Böyle bir beslenme düzeni yanlıştır, çocukların öğrenmesini yavaşlattığı gibi obeziteye de neden olmaktadır.

7-10-yas-cocuk-beslenmesi

7-10-yas-cocuk-beslenmesi

7-10 Yaş Çocukların Günlük Alması Gereken Besin Miktarları

Öncelikle bu yaştaki çocukların abartmamak koşuluyla kesinlikle yağ tüketmeleri gerekmektedir. Tüketilmesi gereken yağ günlük alınması gereken enerjinin yüzde 30’unu geçmemek koşuluyla sağlıklı yağlardan alınmalı hem hayvansal tereyağı hem de bitkisel yağlar karışık tüketilmelidir.

Çocuklar için bu çağlarda gerekli olan lifi almaları da çok önemlidir. Bu lifi tahıllardan sebze ve meyvelerden almalıdır. Çocuğunuzun günde alması gereken lif miktarı 1-2 porsiyon meyve, 1-2 porsiyon sebze, 1-2 porsiyon kadar kuru baklagil ve 4-5 dilim tam buğday ekmeğine karşılık gelmektedir.

Bunlar dışında balık ve kırmızı et tüketimi bu çağdaki çocuklar zeka gelişimine katkı sağlaması hem de gelişimlerini tamamlamaları için oldukça önemlidir. Sıvı tüketimine dikkat edilmeli, çocuklar okula kesinlikle kahvaltısız gönderilmemelidir. Kahvaltıda ise daha çok peynir, yoğurt ve süt gibi süt ürünlerine ağırlık verilmelidir.

Beslenme Tablosunda Neler Olmalı?

Okul çağındaki çocukların beslenme tablosu hazırlanırken, karbonhidrattan uzak durmaya bunun yanında tahıllardan yararlanmaya özen gösterilmelidir. Yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı yağ ihtiyacı zeytinyağı ve tereyağı gibi yararlı yağlardan karşılanmalıdır. Meyve, süt ürünleri, et ürünleri, balık, meyve ve kuru baklagiller tabloda mutlaka yer almalı, besinler dengeli tüketilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.