Maltepe Escort

9-12 Ay Bebek Beslenmesi ve Beslenme Tablosu

Bebeğiniz artık büyüdü, neredeyse 1 yaşına girecek. Artık onu daha kolay besleyebilirsiniz, çünkü mide ve bağırsakları yani sindirim sistemi gelişimini tamamladı. Ay ay bebek beslenmesi yazı dizimizin 9-12 ay bebek beslenmesi ve beslenme tablosuyla bugün karşınızdayız. 9-12 aylık bebeğiniz ne yemeli, beslenme konusunda nelere dikkat edilmeli ve 6-9 ay bebek beslenmesinden bu aylardaki beslenmenin farkları neler olacak merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okuyun. Soru, merak ettikleriniz ya da paylaşmak istedikleriniz varsa bizimle yorum kısmından paylaşmayı da ihmal etmeyin.

9-12 Aylık Bebeğime Ne Yedirebilirim?

Bebeğiniz bu gelişim döneminde anne sütü almaya devam etmelidir. Ancak anne sütü bu dönemde oldukça gerilere düşmektedir. Önceki aylarda bebeğin ana beslenme faktörü anne sütü olup, ana beslenmeye yardımcı olarak ek gıdalar verilirken, bu aylarda ek gıda olarak anne sütü verilmektedir. 9-12 aylık bebek ne yemeli sorusunun cevabına gelindiğinde, yetişkinlerin tükettiği tüm yemekleri bu dönemde yiyebileceğini söylemek mümkündür. Sebze ve etli yemeklerinizi bebeğiniz için püre haline getirip verebilirsiniz. Ancak, yemeklerin çok tuzlu olmamasına dikkat etmelisiniz. Diğer yandan çiğ tüketilen sebze ve meyveleri bebeğinize verirken küçük parçalara bölmeyi ya da püre yapmayı ihmal etmeyin.

Özellikle 1 yaşına gelen bebeğinizin sindirim sistemi tam anlamıyla geliştiği ve alerjik reaksiyonlar ortadan kalktığı için yumurta beyazı gibi daha önceden beslenme için önerilmeyen yiyecekleri de beslenme programına dâhil edebilirsiniz. Sizin yediğiniz yiyecekleri tüketmeye başlayan bebeğinize sofrada yer açmalısınız. Bu onun ilk toplumsal gelişim adımı da olacak aynı zamanda. Mama sandalyesini yemek masasının yanına çekerek sizinle yemek yemesini sağlamanız çocuğunuzun gelişimini desteklemek adına önemlidir. Ayrıca bebeğin beslenme alışkanlıkları da bu dönemde gelişmetedir. Bebeğiniz bu dönemde bazı yiyecekleri severken, bazı yiyecekleri de ömür boyu tercih etmez. Bu nedenle bebeğinize yemek verirken damak zevkini de dikkate almalısınız. Yeterli ve dengeli beslensin diye lezzetsiz hatta kötü tatlı karışımlar hazırlamayı bu dönemde unutun. Diğer yandan bebeğiniz bir yiyeceği yemiyorsa ısrarcı olmayın. O besini mutlaka almasını istiyorsanız açken vermeyi deneyin.

Bebeğinizin doyup doymadığından ya da yeterli beslenip beslenmediğinden şüphe duyuyorsanız bundan emin olmak için bebeğinizin uyku ve yemek düzenine bakmak gerekmektedir. Bebeğiniz yemek haricinde anne sütü aldıktan sonra uyuyor ve belirli aralıklarla beslenmek için istek duyuyorsa yeterli besleniyor demektir. Tam tersi sürekli yemek istiyor, sık sık acıkınca huysuzlanıyor ve kilo kaybediyorsa olası beslenme problemleri için doktora başvurmalısınız.

9-12 aylık bebeğin yemesi gereken besinleri özetlemek gerekirse; iyi pişmiş nohut ve mercimek gibi baklagil yemekleri, yoğurtlu ve sütlü çorbalar, kabak, taze fasülye, pazı, patates, ıspanak gibi sebze yemekleri, etli dolma, pilav ve makarna ayrıca soyulmuş meyve parçaları ve ekmek parçaları bebek beslenmesinde kullanılabilmektedir. Öte yandan şeker, çikolata, çay ve meşrubatlar asla bebek beslenmesine dâhil edilmemelidir.

12 Aylık Bebekler İçin Beslenme Tablosu

Bebeğiniz 1 yaşına geldiğinde nasıl bir menü oluşturmalıyız merak ediyorsanız sizlere örnek bir menü sunuyoruz. Menüden yumurta beyazını çıkararak ve bebeğinize çok geliyorsa miktarı azaltarak aynı menüyü 9 aylık bebekler için de kullanabilirsiniz.

Sabah Uyandığında: Anne sütü

Kalvaltı: Yarım kibrit kutusu peynir, 1 çay bardağı şeker eklenmemiş süt, 1 tatlı kaşığı kadar reçel ya da pekmez, gün aşarı verilmek şartıyla 1 yumurta, yarım ince dilim ekmek, 2-3 bisküvi

Ara: 1 çay bardağı kadar meyve püresi

Öğle: 5-6 yemek kaşığı kadar etli sebze püreleri, aynı miktarda patates püresi ya da makarna, pilav, 1 çay bardağı su veya süt

İkindi: 8-10 yemek kaşığı yoğurt ekmek/evde yapılmış 1 dilim kek ya da 2-3 adet pisküvi ile meyve püresi

Akşam: Öğlen yemeğinin aynısı ya da 8-10 yemek kaşığı muhallebi, anne sütü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.