Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?
Eylül 06 23:00 2015 Makaleyi Yazdır

Hemen öncesinde veya hemen sonrasında ya da adet döneminde ilişkiye girildiğinde hamile kalıp kalınmayacağı kadınlar tarafından en sık sorular arasındadır. Bilindiği üzere adet döngüsü kullanılmayan yumurtanın atılması için belirli bir periyotta yaşanır. Ancak bu kanama periyoduyla, yumurtlamanın paralel olduğu anlamına gelmez.

Normal koşullarda yumurtanın atıldığı bu dönemde, döllenmeye hazır ikinci bir yumurtanın hazırda bekliyor olmaması gerekir. Ama hemen her kadında bazı dönemlerde bu döngüde beklenmedik değişiklikler olabilir. Yumurta daha erken oluşmuş olabilir. Atılması gereken yumurta rahim yolunda ilerlerken, döllenebilecek koşullara sahip bir yumurta daha bulunabilir.

Adet döneminde cinsel ilişki hijyenik açıdan risk taşıdığı için, çiftlere tavsiye edilen birşey değildir. Buna rağmen hem bu dönemde hem de hemen bitiminde yaşanan ilişkilerde, adet düzeni bir doğum kontrolü yöntemi olarak kullanılamaz.

Kadınların Genel Yumurtlama Dönemi Ne Zamandır?

Adet sonrasında diğer adetten yaklaşık 1 hafta öncesi bir hafta yumurtlamanın genellikle gerçekleştiği günlerdir. Yani 2 adet arasında, ortalama 28-30 günlük bir döngüde, 11 ve 21. Günlerin arasında gerçekleşebilir. Hamile kalmak isteyenlerin de bu 10 günlük süreyi değerlendirmeleri önerilir.

Hamile kalınması için her zaman yumurtlamada bir gecikme yaşanması gerekmez. Sperm hücrelerinin havayla temas etmediği sürece 5 gün gibi bir yaşam ömrü olduğu dikkate alınmalıdır. 6 günlük bir periyoda sahip olan kadının, 7. gün ilişkiye girmesi durumunda, 11. gün yumurta oluşursa, canlı sperm hücrelerini yakalayabilir. Gebelik gerçekleşebilir.

Adet öncesi ilişkilerde hamile kalma oranı oldukça düşüktür. Oluşan yumurtanın rahimde döllenmeye müsait olarak kaldığı süre 12-24 saat arasıdır. Ancak zaten bir gebelik gerçekleşmişse ve yine de bir kanama söz konusu ise, kanama şekli ve süresini takip etmek gerekir.

Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.