Maltepe Escort

Adet Öncesi Disforik Bozukluk ve Tedavisi

Adet öncesinde çoğu kadın depresif bir ruh haline girmekte, ağlama, gerginlik ve mutsuzluk hali görülebilmektedir. Bu normal olarak kabul edilse de bu durum uzun sürüyor, panik atakları ve uzun süreli geçmeyen depresyonu tetikliyorsa sizde disforik bozukluk olabilir, dikkat etmeniz gerekiyor. Adet öncesi disforik bozukluk ve tedavisi hakkında bildiğiniz bilmediğiniz ya da kafanıza takılan tüm ayrıntıları anne sağlığı yazımızda bulabilirsiniz.

Adet Öncesi Disforik Bozukluk Nedir?

Beslenmesine dikkat etmeyen ve ağır stres altında yaşam sürdüren bayanların adet öncesinde yaşadığı gergin durumlar daha da artmakta ve şiddetlenmektedir. Bu anlamda disforik bozukluk normal kabul edilen adet öncesi gerginliğinden ayrılmaktadır. Disforik bozukluk bayanların % 3 ila 7’si oranında görülüyor olsa da aslında tam olarak nedeni belli olmayan bir rahatsızlık. Yapılan araştırmalarda bu bozukluğun serotonin azlığından kaynaklanabileceği saptanmıştır. Şikayetlerin uzun süre adet sonrası dönemde de birkaç gün devam etmesi nedeniyle normal adet gerginliğinden bu rahatsızlık ayrılmaktadır.

adet-oncesi-disforik-bozukluk

adet-oncesi-disforik-bozukluk

Adet Öncesi Disforik Bozukluk Belirtileri

Depresif ataklar ve anksiyete ile tanımlanan bu rahatsızlığın yaşam kalitenizi etkileyen bazı belirtileri bulunmaktadır. Rahatsızlığın belirtileri aşağıdaki şekilde net bir şekilde ortaya koyulabilmektedir;

** Tedirginlik ve endişeyi takip eden yoğun bir şekilde gelişen depresif düşünceler

** Halsizlik ve yorgunluk hissinin yoğun bir şekilde hissedilmesinden dolayı ilişkilerde ve günlük hayatta yapılması gereken işlerde büyük bir isteksizlik hali

** Gerginlik, ağlama nöbetleri ve ağlama nöbetleri sonucunda zaman zaman kontrolü kaybetme

** Sıkıntılı ruh halinden kaynaklı olarak göğüste daralma ve nefes almada güçlük çekiliyormuş hissi

** Kas, eklem ve baş ağrıları

Adet Öncesi Disforik Bozuklu Tedavisi

Bu rahatsızlığa beslenme bozuklukları ve stresli yaşamın çok büyük etkileri olduğu için öncelikle doktorlar tedavi esnasında bu durumları düzeltmeye yönelik önerilerde bulunmaktadır. Adet öncesinde kafeinli yiyeceklerin fazla tüketilmesi kesinlikle yasaklanmakta, stres azaltıcı öneriler de bir bir uygulanmaktadır. Diğer yandan, doktorlar hormonal dengesizlik olup olmadığının kontrolünü yapmakta ve buna göre farklı ilaçlı tedavi yöntemleri uygulamaktadır. Kısacası tedavi sürecinde genellikle vücutta bulunan iyi gitmeyen şeylerin düzeltilmesi hedeflenmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.