Maltepe Escort

Ağır Çantalar Çocuklarınızın Sağlığını Tehtid Etmesin!

Okulların başlaması nedeniyle ebeveynler çocukları için çok heyecanlı ve bir o kadar da endişeli. Özellikle anneler çocuğum okulda ne yer ne içer, çocuğum çok yoruluyor mu ya da çocuğumun sırt çantası çok ağır zararı oluyor mu? gibi endişeler yaşamaktadır. Bu şekilde düşünerek endişelenmeleri de elbette ki çok normal, çünkü burada saydığımız konuların tümü bebek ve çocuk sağlığını ciddi şekilde etkileyen durumlar. Özellikle sırt çantasının ağır olmasından kaynaklı birçok çocuk ciddi hastalıklar ve sakatlıklar yaşayabilmektedir.

Ağır Sırt Çantalarından Kaynaklı Omurga Rahatsızlıkları

Ağır ve dengesiz çantaların en çok neden olduğu omurga hastalıklarının başında bel kayması ve omurga eğriliği gelmektedir. Omurga eğriliği nedeniyle bazı çocukların ilerideki yaşamları ciddi bir şekilde etkilenebilmektedir. Bazı ileri durumlarda yürüme ve hareket etme konusunda dahi sıkıntı görülebilmektedir. Bu omurga hastalıklarında genetik yatkınlığın olması hastalığın boyutlarını çok daha kötü durumlara getirmektedir. Ağır çantalara bağlı omurga hastalıklarından bir tanesi de skolyoz denilen hastalıktır. Omurda eğrilme, sırtta yamulma ve yürüyüş bozukluğu en tipik belirtileri olan bu hastalık nedeniyle çoğu zaman ileriki dönemlerinde çocuklar felç riskiyle dahi karşı karşıya gelebilmektedir.

Anne Babalara Öneriler

Bu hastalıklardan korunmanın en iyi yolu şüphesiz ki ağır çantaları çocukların sırtlanmasına izin vermemektir. Bunun için çanta seçimi oldukça önemlidir. Çanta satın alırken çantanın ortopedik özellikler taşıması sizlere ilk önerimiz olacak. Çanta seçimini doğru yaptıktan sonra yine de sırt çantalarına çok fazla ağırlık koymamalısınız. Bilimsel verilere göre çocuğunuz ancak kendi ağırlığının yüzde 15’i kadar bir yükü sağlıklı bir şekilde taşıyabilir. Gerisi ona zarar verir. Yükü azaltmak için ders programına göre bir düzenleme yapmak en iyisidir. Ayrıca, çocuklar takip edilerek çantayı tek omuzlarına asmaları kesinlikle engellenmelidir. Diğer yandan, son zamanlarda piyasada çok tutulan çek çekli çantalar yük konusunda çocuğunuzu sağlama almanın en iyi yoludur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.