Maltepe Escort

Ağlama Krizlerinin Nedeni Demir Eksikliği Olabilir

Bebeklik döneminde yaşanan kolik adı verilen ağlama krizlerinin 6 aydan sonra geçmesiyle birlikte hala çocuğunuzda ağlama krizleri devam ediyorsa bunun çok çeşitli nedenleri olabilir. Fiziksel ya da psikolojik anlamda sorun yaşayan çocuklarda ağlama daha fazla görülse de bazen hiç aklınıza gelmeyen sorunlar ağlamayla bağlantılı hale gelir. Yapılan son araştırmalar çocukların ağlama krizlerin bir nedeninin de demir eksikliği olduğunu ortaya koymuştur. Aşağıda saydığımız belirtilerin de olması durumunda demir eksikliğinden şüphelenilerek tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

cocuklarin-aglama-nedeni-demir-eksikligi

cocuklarin-aglama-nedeni-demir-eksikligi

Çocuklardaki Demir Eksikliğinin Belirtileri

1- Demir eksikliği yaşayan çocuklar iştahsızlık ve halsizlik nedeniyle büyümede gerilik yaşamaktadır. Eğer çocuğunuzda ağlama krizleri yanında yaşıtlarına göre büyüme geriliği görülüyorsa bu dertten muzdarip olması daha da yüksek ihtimaldir.

2- Çocuğunuzun bakımını yaparken anne olarak kontrol ettiğinizde tırnaklarında şekil değişikliğinin yanında cildinde normalden daha fazla soluk bir görünüm olması da demir eksikliğinin habercisidir.

3- Demir eksikliği belirtileri arasında iştahsızlık da bulunmaktadır. Çocuğunuz son zamanlarda huysuz, ağlama krizleri yaşayan ve iştahsız bir çocuk olduysa doktora başvurmalısınız.

4- Vücuttaki demir depolarının olması gerekenden daha az olması öğrenme güçlüğü yaratmaktadır. Bu öğrenme güçlüğü de zaten fiziki olarak kendini kötü hisseden çocuğun psikolojik olarak da etkilenmesine dolayısıyla da ağlamalarına neden olabilir.

5- Çocuklarda demir eksikliğinin etkileri arasında en belirgin olanı da gıda dışı maddeleri ağzına götürmesidir. Ağlama krizlerine toprak, kalem ucu, kireç, duvar boyası gibi maddeleri tüketmesi de eklendiyse kesin teşhisi koyabilirsiniz.

demir-eksikligi-nedeni-tedavisi

demir-eksikligi-nedeni-tedavisi

Demir Eksikliğiyle Mücadelede Yapmanız Gerekenler

Doktora gidip çocuğunuzun yaşadığı bu sorunu tedavi ettirmeye başlasanız da anne olarak evde yapacaklarınız da önem taşımaktadır. Çocuğunuzun özellikle beslenmesine dikkat etmenizi öneririz. Örneğin kırmızı et tüketimine dikkat etmelisiniz. Düzenli kırmızı et tüketimi dışında demirce zengin ıspanak, roka gibi yeşil sebzeleri beslenmesine mutlaka eklemelisiniz. Ayrıca, C vitamini demirin emilimini arttırdığından C vitaminince zengin yeşillikleri beslenmede tercih etmelisiniz. Son olarak küçük çocuklarda uzun süre ek gıdaya geçmemek de demir eksikliği yaratacağından 6 aydan sonra demirce zengin ek gıdaları çocuğunuzun beslenmesine eklemenizi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.