Maltepe Escort

Ağrısız Doğum Nedir?(Epidural)

Doğumun bebek sahibi olmak isteyen anneler için, kaygı verici hatta korkulan bir şey olmasının en önemli sebeplerinden biri, doğum sancıları ve doğum aşamasındaki acılardır.

Bebeğin anne karnındaki gelişimini tamamlayıp, dünyaya gelmesi sırasında annenin çektiği acı ve ağrı nöbetleri, acı eşiğinin çok üstündedir. Kadınların bağışıklık sisteminin ve acı eşiğinin sanılanın aksine oldukça yüksek olduğunun da işaretidir bu süreç.

Normal doğumun avantajlarından faydalanmak ve yine de ağrıları yaşamak istemeyen anne adaylarının tercih ettiği ağrısız doğum da yeni dönemde uygulanan, ağrılardan endişe eden annelerin tercih ettiği doğum çeşitlerinden biridir.

Ağrısız doğum (epidural), bir çeşit lokal anestezi uygulamasıdır. Uzmanların belirlediği bir alana, sadece o alanın etki altında kalacağı şekilde anestezi uygulanır. “Epidural saha” olarak adlandırılan bu alana yerleştirilen kateter, ağrısız doğum süresince farklı dozlarda ağrıyı hissetmeyi önleyen ilaçların anneye verilmesinde kullanılır.

Normal doğumda annenin hissettiği kasılmalar gerçekleştiği halde, ağrısız doğumda anne ağrıyı hissetmez. Bunun yanı sıra işlem bölgesel olduğu için annenin bilinci açıktır. Olan biteni izler haldedir.

Fazla sıvı kaybı yaşayan, kanaması olan, kanamaya bağlı tansiyon düşüklüğü olan kişilerde ağrısız doğum yöntemi uygulanmaz.

Modern tıpta yerini alan ağrısız doğum için, düzenli kontrolleri yapan hekimin görüşü son derece önemlidir. Normal doğumda tercih edilen ve doğum yolu açılmış hastalarda uygulanan bu yöntem, normal doğumun, ağrıların hissedilmeden yapılmasını amaçlar. Yeni bir uygulama sayılan ağrısız doğum, bu yöntemi kullanan anne adaylarının, normal doğumun faydalarını sağlayıp sağlamadığı konusunda daha fazla geri bildirimine ihtiyacı duymaktadır. Olası risklerin hesaplanmalı, doğum sırasında gelişen farklı durumlara müdahale açısından, alanında uzman olan bir hekim kontrolünde, uygun klinik koşullar sağlanarak yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.