Maltepe Escort

Akraba Evliliği ile Oluşabilecek Riskler

Aralarında kan bağı olan kişilerin evliliği genel olarak akraba evliliği olarak adlandırılır.  Kalıtımla geçen hastalıklarda, gen aktarımıyla geçişin risk faktörü yüksek olduğu için, uzmanların kaçınılması gerekliliğini vurguladıkları evliliklerdir.

Yakınlık derecesine göre, teyze, amca, dayı, hala çocuklarının yaptıkları evlilikler 1. derece akraba evliliği olarak adlandırılır. Kardeş torunlarının evliliği ya da kuzen-torun evliliği biçiminde gerçekleştirilen evlilikler 2. derece akraba evliliği olarak adlandırılır.

Toplumun genelinde rastlanan hastalıkların, bozuk genleri taşımaktan kaynaklananları, ortak gen haritasına sahip akrabalarda ortaya çıkma oranı daha yüksektir. Akrabalarda hayatta olan kalıtım ile geçen bir hastalığa sahip kimsenin hayatta olmaması ya da olmaması risk faktörü olmadığı anlamına gelmez. Bozuk gen taşımalarına rağmen şu ana kadar gerçekleşmemiş, ancak gerçekleşebilecek bozuk aktarım, yeni doğan bebekte ortaya çıkabilir.

Akraba Evliliği Yapmış Kişilere Öneriler

  • Eşlerden en az birinde Akdeniz anemisi taşıyıcılığı olup olmadığının tespiti için test yaptırılmalıdır.
  • Gebelik US ve üçlü test sonuçları izlenmelidir.
  • Yenidoğan döneminde Tandem MS ile genişletilmiş metabolik tarama testleri yaptırılmalıdır.
  • Bebek doğduktan gelişimi takip edilmelidir. İkinci bir bebek için 3-4 yıl gibi bir süre zaman verilmelidir.

Toplumun genelinde doğum ile birlikte tespit edilen anomalilerin %2 gibi bir oranı varken, bu risk oranının akraba evliliklerinde en az 2 kat olduğu ve katlanarak arttığı gözden kaçırılmamalıdır. Gebelik başlangıcından itibaren diğer anne adaylarının takip ettiği süreç, titiz bir şekilde takip edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.