Maltepe Escort

Anestezi Çocuklar İçin Güvenli mi?

Ameliyat hem çocuklar için hem de ebeveynler için korkutucu bir şeydir. Hepimiz çocukların sağlıklı olmasını isteriz, fakat ameliyat gereken durumlarda yaşanan haklı endişe, ameliyatın son çare olarak  tercih edilmesinin de sebepleri arasında.

Doktorların kalp işlevlerindeki problemlerden tutun da, ortopedik bir rahatsızlığı tedaviye kadar ameliyatı gerekli görebileceği, onlarca durum olabiliyor. Vakaların çoğunda, ağrıyı hissetmemesi için, çocuğa anestezi uygulanıyor.

Çocuklarda Anestezinin Risklerini Tanımak

Anestezinin genç-yaşlı, her insan için oluşturabileceği riskler var. Bunların farkında olarak ya da olmayarak ebeveynlerin duyduğu endişe haksız sayılmaz.

Son yıllarda yapılan araştırmalarda, 3 yaşın altındayken çocuklara uygulanan anestezi, çocukta öğrenme güçlüğünün artabileceğine işaret ediyor. 2015 yılında yapılan bir araştırmada, dil problemlerinin ve bilişsel bozuklukların, çocuğa uygulanan anestezi olduğu düşünülmüştür.

Bu sonuçlar çocuğua yapılan ameliyatın 1-2 yıl bekletilme imkanının olup olmadığı sorusunu akıllara getirmektedir. Ameliyatın gerçekleştirilmesi, bir süre daha bekletilse bile yan etkilerin oluşmayacağı anlamına gelmez. 3 yaşından sonra anestezi uygulanmış olsa da, zihinsel gelişim ve öğrenme konusunda benzer şekilde etki yaratabilir.

Erken dönemlerden itibaren, çocuklarda anestezi uygulanmasına izin vermek, işinii büyük oranda şansa bırakmak anlamını gelebilir. Ameliyatla, varolan sorunlar artabilir. Fakat acı çeken bir ocuğun iyileşmesi için, bu gibi riskler almanız gerekebilir. Tecrübeli hiçbir doktor, gerekemedikçe anesteziyi tavsiye etmez.

Çocuğunuzu Korumak İçin Yapabilecekleriniz

Ameliyatın gerekli görüldüğü durumlarda danışmak için başka bir doktor bulun. İki kişi, birden fazla öneride bulunursa, önerilerden ikisi de faydalı olamyabilir. Ya da üçüncü bir kişinin fikrine fanışmak gerekebilir. Anestezi konusunda uzman bir doktor ya da hemşireden fikir alabilme imkanınız varsa, öncelikli olarak uzman görüşüne başvurmanız iui olur.

Ameliyatı geciktirmenin uygun olup olmayacağını doktorunuza danışmanız iyi olacaktır. Bu kimi zaman tedavinin biraz gecikeceği anlamanıa gelebilir. Ama bu dönemde çocuğu gözlemlemek, doğal haline bırakmak iyileşmeyle sonuçlanabilir, belki ameliyata gerek kalmayabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.