Maltepe Escort

Anne Adayları İçin Sağlıklı Yemeğin Püf Noktaları

Hamilelik döneminde hem annenin hem de bebeğin besin ihtiyacı gün geçtikçe artmaktadır. Özellikle demir, kalsiyum, folik asit, B12 vitamini ihtiyacı en fazla artan besin gruplarıdır. Bunların içinde demir alımında dikat edilmesi gerekilen bir nokta da, C vitamini ile birlikte alınmasıdır. Çünkü demir emilimi C vitamini ile artar. Et, yumurta, tavuk, balık, yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller, kurumeyveler gibi demir içeren besinler turunçgiller, sebze ve meyve gibi C vitamini içeren besinlerle alınabilir. Çay ve kahve ise demir emilimini etkilediği için hamilelik döneminde tavsiye edilmez.

Hamilelikte demirin yanı sıra dikkat edilmesi gerekilen diğer besin öğesi de kalsiyumdur. Bebeğin diş ve kemik gelişimi için annenin süt, yoğurt, peynir, fındık, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyum içeren besinleri bolca alması gerekir. Özellikle ilk 3 ay boyunca folik asit ihtiyacı da artacağı için koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller, et, süt, yoğurt, yumurta ve tahıl gibi besinler de alınmalıdır. Bir diğer ihtiyaç duyulan vitamin de B12’dir. B12 vitamini DNA sentezinde etkili olup, süt, yoğurt, yumurta, peynir ve ette bolca bulunur.

Bebeğin beyin ve omirilik gelişiminde folik asit gibi etkili olan Omega3 yağ asitleri içinse annenin balık, ceviz, semizotu yemesi gerekir. Balık tüketemeyenler ise doktor tavsiyesinde balık yağı hapları kullanabilir. Beslenmenin yanı sıra anne günlük sıvı tüketimine de özen göstermelidir. Hamilelikte sıvı ihtiyacı daha çok arttığı için günlük alınması gereken miktar 2-3 litreyi bulur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.