Maltepe Escort

Anne Adaylarına Gebelik Öncesi Beslenme Önerileri

Çocuk sahibi olmak isteyenlerin beslenmesine dikkat etmesi ve gerekli sağlık kontrollerini yaptırmaları oldukça önem taşımaktadır. Çünkü özenle kontrollü bir şekilde planlanmış gebeliklerde dünyaya getirilen çocuklar daha sağlıklı olmaktadır. Sağlık kontrolleri ve besin takviyelerine başlanması için en iyimser süre gebelikten 3 ay önceki süreçtir. Üstelik bebeği taşıyıp, dünyaya getirecek anne kadar babanın da beslenme önerilerine ve sağlığına dikkat etmesi önemlidir. Bugünkü yazımızda anne adaylarına gebelik öncesi beslenme önerileri veriyoruz. Kategorimiz altından bizi takip etmeniz durumunda baba adayları için vereceğimiz beslenme önerilerini de en kısa zamanda yayınlayacağız. Bu yazıda vermiş olduğumuz bilgiler beslenme uzmanları ve doktorların verdiği öneriler araştırılarak sizlere fikir vermesi açısından derleme şeklinde hazırlanmıştır. Size özel beslenme programları için doktorunuza başvurmanız ve bu önerileri uygulamanızın sağlığınız açısından uygun olup olmadığını sorduktan sonra önerilere uymanız daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Anne Adaylarının Gebelik Öncesi Beslenmesi

  1. Öncelikle bebeğinizin tam olarak gelişimini sağlayabilmesi için sizin vitamin ve mineral depolarınıza ihtiyaç duyacak. Bu nedenle hamile kalmak isteyen bayanların 3 ay önce D vitamini, magnezyum, folik asit, demir, çinko ve B 12 rezervlerini kontrol ettirmesi gerekiyor. Herhangi bir eksiklik olması durumunda bu eksiklik yenilen besinlerle ya da besinlerle karşılanamaması durumunda da dışarıdan takviye olarak alınarak tamamlanmalıdır.
  2. Anne adayları günlük olarak planladıkları beslenme programında kalp sağlığına iyi gelecek üzüm, fındık, balık, badem, ceviz ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri mutlaka bulundurmalıdır.
  3. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkları bulunan anneler bu alışkanlıklarını kesinlikle aylar öncesinden bırakmalıdır. Öte yandan çay ve kahve gibi zararlı içeceklerin tüketimini de sınırlandırmanız gerekmektedir.
  4. Böğürtlen, ahududu, kırmızı dut, normal dut gibi hem vitamin mineral hem de antioksidan içeriği olan meyveleri günde 400 gram olacak şekilde tüketin.
  5. Gebe kalacak bayanlara haftada 2 kez balık tüketmeleri önerilmektedir. Balık annenin gebeliğe hazırlanmasında oldukça önem taşımaktadır.
  6. Tuz hem sağlığınız için hem de bebeğinizin gelişimine ortam hazırlanması açısından zararlı etkiler yaratacağından tuz tüketiminizi azaltmanızda fayda var.
  7. Günlük tüketmeniz gereken yağ miktarını da düşünerek günlük beslenmenizde 5 adet fındık ya da 5 adet badem şeklinde yağlı tohumlara da yer verin. Bu sayede vücudunuza e vitamini açısından da destek sağlayabilirsiniz.

Baba adaylarının bebek yapmak için nasıl beslenmesi gerektiğini öğrenmek için Çocuk sahibi olmak isteyen baba adaylarına beslenme önerileri isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.