Maltepe Escort

Anne Adaylarına Spina Bifida Uyarısı

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Spina Bifida Derneği Başkanı ve Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ceval Ulman, anne adaylarını hamileliğin ilk 26 gününde şekillenen bir rahatsızlık olan Spina Bifida’ya karşı uyardı.

Peki Spina Bifida Nedir?

Ülkemizde görülme sıklığı binde bire kadar düşürülmüş olan spina bifida, ayrık omurga anlamına geliyor. Sebebi genellikle annenin gebelik öncesi ve gebeliğin ilk 26 gününü kapsayan süre içersinde yeterli beslenmemesi ile ilgili. Folik asit yetersizliğin nedeniyle omurga ayrık olarak gelişiyor.

Spina bifidayı önlemenin en makul yollarından ilki planlı hamilelik. Çocuk sahibi olmaya karar veren kişilerin, takvimi takip etmeleri ve anne adayının hamile kalmadan önceki 2 ay gerekli vitamin takviyelerini alması, hastalık riskini minimize ediyor. Planlı olmayan hamileliklerde ise, anne adayı hamile olduğunu farkedene kadar omurga oluşumu başlamış, bazen tamamlanmış olabiliyor.

Anne adayının gebelik öncesi ve gebeliğin ilk ayında tüketmeyi ihmal etmemesi gereken besinler arasında folik asit bakımından zengin buğday, mısır ve pirinç unu bulunuyor. Gıdalardan folik asit alımının garantilenemeyeceği göz önünde bulundurularak bir uzman kontrolünde takviye alınması elbette en güvenilir çözüm.

Spina Bifida Ne Zaman Anlaşılır?

Gebelik sırasında amniyosentez ile anlaşılabilen spina bifidanın farklı çeşitleri bulunuyor. Gelişim şekline göre gebeliğin devam ettirilmesi aileye bırakılabilir ya da bebeğin doğum sonrası yaşama şansı düşük olduğu durumlarda gebeliğin sonlandırılmasına karar verilebilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.