Maltepe Escort

Anne Babaların Yaptığı En Büyük 5 Hata

Çocuklarınızın ilk yaşları onun gelişimi ve eğitimi için büyük önem taşır. Küçükken öğrendiklerimizi ve edindiğimiz alışkanlıkları ömür boyu devam ettiririz.

İşte tam da bu yüzden çocuğunuz küçükken, onun eğitiminde yaptığınız küçük-büyük hatalar geleceğe taşınacaktır.

Ne kadar özenli olursanız olun bazı hataları istemeden yaptığınızın farkındayız. Siz anlamasanız da çocuğunuzun beynine kazınan 5 büyük hatayı derledik.

1 Başkalarının yanında eleştirmek

Aile büyüklerinizi yada kardeşinizin veya eşinizin, sizi arkadaşlarınızın yanında, dışarıda, iş yerinde eleştirdiğini hayal edin. Bu oldukça rahatsızlık verici bir durumdur.

İşte sizde, çocuğunuzu arkadaşları yada öğretmenleri arasında eleştirdiğinizde, çocuğunuz aynı duyguyu hissediyor. Fakat sizin bu davranışınızın çocuğunuz üzerinde iki türlü etkisi oluyor ve ikisi de olumsuz. Çocuk ya içine kapanık ve pısırık oluyor ya da utanmaz ve yüzsüz oluyor.

Size çocuğunuzun hatalarını görmezden görün demiyoruz. Sadece başkalarının yanında eleştirmekten çekinin.

2 Bir dediğini iki etmemek

Küçük prens yada prensesler mi yetiştirmek istiyorsunuz? Yoksa yetişkin olduğunda, sorumluluk sahibi, kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler mi?

Çalışan annelerin sıklıkla yaşadığı bir durum; çocuklarını evde bırakıyor olduğu için, çocuğun kendisinden çok bakım veren kişiyi sevecek olmasından korkmaktır. Bu duyguyla anne, çocukla geçirdiği zaman diliminde ne istiyorsa verme, oyuncağa boğma gibi davranışlarda bulunur.

Fakat bu davranış şekli çocuğun gelecekte sorumsuz ve topluma uyum sağlayamayan bir birey olmasını sağlar. Hayatta her istediğinin önüne gelmesine alışan çocuk yetişkinliğinde, zevk alma eşiği yüksek, küçük şeylerden mutlu olmayı beceremeyen birine dönüşür. Çoğu zaman doyumsuz ve mutsuz olması muhtemeldir.

3 Ona özel zaman ayırmamak

Çocuğunuzla ilgilenmek, gün içinde ona ne yapması gerektiğini söylemekten ibaret değildir. Ödevini yap, dişini fırçala, erken yat, erken kalk, yemek ye, ilaç iç… Tabii ki bunlar ebeveynler olarak görevleriniz fakat bun komutları yağdırırken çocuğunuzun çoğu zaman ihtiyaç duyduğu şeyi atlamamalısınız. Sizinle birlikte zaman geçirmek. Bu zaman çok kısıtlı da olsa basit şeyler yaparak değerlendirebilirsiniz. Eğer bu zamanı çocuğunuza ayırmazsanız ona sadece emirler yağdıran bir ebeveyn olarak kalırsınız.

4 Çocuğunuzu diğer çocuklarla kıyaslamak

Belki örnek olur diye çocuğunuzu kıyasladığınız diğer yaşıtlarını hatırlıyor musunuz? Teşvik etsin, örnek alsın diye yaptığınız bu davranış çok ama çok zararlı. Çocuk kıyaslandığı zaman kendisini değersiz ve eksik hissediyor.

Çocuklarınızın karşısına kıyaslamak için herhangi bir konuda daha iyi olan bir çocuğu çıkardığınız için, çocuğun diğer çocukla yarışabilmesi mümkün olamaz. Çocuk maalesef baştan başaramayacağı düşüncesi ile pes eder. Bu da geleceğe yönelik, kendisini başarısız ve yeteneksiz hissetmesine sebep olur. Aynı zamanda, ailesinin, başaramadığı konu nedeniyle kendisini daha az sevdiği ile ilgili yanlış bir kanıya kapılarak, kaygısı artar.

5 Söylediklerinizi değil yaptıklarınızı örnek aldığını unutmak

Çocuğunuzun beyni bir süngere benzer. Siz ne yapıyorsanız emer ve öğrenir. Çocuğunuza sürekli televizyon karşısında durmaması için uyarıda bulunurken, sizin akşamları sürekli dizi izlemeniz, kitap okuması için teşvik etmeye çalışırken elinize hiç kitap almamanız onun için karmaşık bir durumdur.

Eğer çocuğunuza olumlu bir şey öğretmek istiyor ama o davranışı siz uygulamıyorsanız sonuç beklemeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.