Maltepe Escort

Anne Beslenmesinde Yağ Konusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gerek hamilelik ve emzirme dönemlerinde gerekse de doğumdan sonra anne beslenme yağ tüketimi oldukça tartışmalı bir konudur. Anneler kilo problemlerini halletmek ya da kilo almamak amacıyla yağ tüketmekten kaçınmaktadır. Ancak vücudun yağa da ihtiyacı olduğu için yağ tüketiminden kaçınılmamalı ancak bilinçli olunmalıdır. Uzmanlara göre anne beslenmesinde yağ konusunda bilmeniz gerekenleri bu yazımızda topladık.

1-) Doymuş ve Doymamış Yağlar

Yağ tüketiminde annelerin miktardan çok yağın yapısına dikkat etmeleri önem taşımaktadır. Çünkü yağlar yapılarına göre insan vücudunda yararlı ya da zararlı olmaktadır. Yağların sınıflandırılması doymuş ve doymamış yağlar olarak yapılmaktadır. Doymuş olan margarin, tereyağı ve kuyruk yağı gibi katı yağlar olup anneler bu yağlardan tek yararlı olan tereyağını az miktarda beslenmesinde kullanmalıdır. Öte yandan zeytinyağı, çiçek yağı, mısırözü yağı ve transyağlar olan doymamış yağlardan ise transyağlar kesinlikle kullanılmamalıdır çünkü bu yağlar sağlık açısından oldukça zararlıdır. Diğer doymamış yağlar omega 3 ve 6 yağ asitlerince zengin olduğundan beslenmede mutlaka yer verilmelidir. En yararlı yağ olan zeytinyağında bu yağ asitlerine ek olarak bir de omega 9 bulunmaktadır.

2-) Anne ve Anne Adaylarına En Yararlı Yağlar

Son dönemlerde yapılan araştırmalara göre hamilelik, emzirme ve doğum sonrasında annelere en yararlı olacak yağların doğal yağlar olduğu ortaya koyulmuştur. Doğal olarak elde edilen tereyağı, zeytinyağı, yağlı tohumlar ve balık çokça tüketebilirsiniz.

3-) Doymuş Yağ Olan Tereyağı Tüketilmeli Mi?

Tereyağı doğal yağlardan olmasına rağmen doymuş yağ olmasından dolayı uzmanlar tarafından uzun bir süre tartışılmıştır. Her ne kadar tereyağ doymuş yağ olsa da yararlı bir yağdır. Bu nedenle anne adayları ve annelerin yağ ihtiyacının yüzde onunu tereyağından karşılaması önerilmektedir.

4-) Yağı Alınmış Yiyeceleri Tüketmek Doğru Mu

Yağ tüketimine dikkat etmek isteyen annelerin tercihi piyasada bulunan yağı alınmış yiyeceklerdir. Ancak bu yiyecekler yağ alma aşamasında doğallıktan uzaklaştığı için tüketilmesi oldukça zararlıdır. Bunun yerine annelerin az miktarda ancak doğal yağlı yiyecekleri tüketmesi önerilmektedir.

5-) Doğumdan Sonra Kilo Vermek İsteyenlerin Yağ Tüketimi

Genellikle beslenme uzmanlarına göre kilo vermek isteyenlerin yağı beslenmesinden çıkarması öneriliyordu. Ancak son yapılan araştırmalara göre bunun doğru olmadığı yağların beslenmede önemli olduğu için diyetlerde mutlaka yer verilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Bunun yerine karbonhidrat tüketiminin azaltıldığı diyetler daha iyi sonuç vermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.