Maltepe Escort

Anne Karnında Hafta Hafta Bebek Gelişimi: İlk 20 Hafta

Hamile annelerin en çok merak ettiği konuların başında bebeğin anne karnındaki gelişimi gelmektedir. Bebeğim acaba şu anda nasıl, ne kadar büyüklükte ya da hangi organları oluştu gibi sorular annelerin aklında sık sık belirmektedir. Bu merakınızı gidermek için biz agucuk.net editörleri anne karnında hafta hafta bebek gelişimi: ilk 20 hafta konusunu bilimsel veriler ışığında ele alıyoruz. Umarım sizler için yararlı olur. Öncelikle hamilelik sürecinin 40 hafta olduğunu sizlere belirterek yazımıza başlayalım.

1. Hafta Bebek Gelişimi: Bu dönemde sizin hamileliğinizin farkına varabileceğiniz bir dönemdir. Ancak çoğu zaman hamilelikten yaklaşık 1 ay sonra şüphelenilmektedir. Adet gecikmesi hamilelikten şüphelenilmesi için ilk koşuldur. Gebeliğin başlangıç tarihi olarak son âdetinizin ilk günü kabul edilir. Hatta bu tarihe göre bebeğin doğum tarihi hesaplaması yapılır. Özetlemek gerekirse birinci haftada daha bebek ortada bulunmamakta ve anne son adet döneminin ilk gününü yaşamaktadır.

2. Hafta Bebek Gelişimi: Bu hafta annede bebek için ilk gelişmelerin yaşandığı haftadır. Rahim iç yüzeyi gebelik için kalınlaşmaya başlarken, bebeğin gelişimi için annenin östrojen seviyelerinde artış olmaktadır. Ayrıca bu haftada anne bebeğini oluşturabilmek için yumurta oluşturur. Yumurtlama gelişimin ikinci haftasında gerçekleşmekle birlikte anne adet döneminde tek gebelik için bir, ikiz gebelik için ise iki adet yumurta üretmektedir.

3. Hafta Bebek Gelişimi: Üçüncü hafta bebeğinizin oluştuğu haftadır. Annenin ürettiği yumurta ile babadan gelen spermlerden bir tanesi bu haftada birleşir ve anne karnında bebek gelişimi de bu haftada başlar. Bebeğin cinsiyetini babadan gelen sperm belirlemekle birlikte, döllenmenin ardından oluşan zigot yine 3. Haftada hızlı bir bölünme sürecine girer.

4. Hafta Bebek Gelişimi: Bu hafta adet döngünüzün geciktiğini farkedip gebelikten şüpheleneceğiniz haftadır. Anne karnındaki bebekte ise oldukça hızlı bir gelişme yaşanmaktadır. Hızla bölünen ve gelişen döllenmiş yumurta fallop tüplerinde yaptığı kısa bir yolculuğun ardından uterusa gelmekte ve burada yerleşmektedir. Uterusa yerleştikten sonra ise yerleştiği yerde plesantayı oluşturup bebek gelişimi için uygun ortam yaratmaktadır. Plesanta içinde bebeğin hareketini ve yaşamını kolaylaştırma görevi gören amnio sıvısının oluşumu, beyin ve sinir yapısının oluşturacak yapıların ilk gelişimleri de bu haftada gerçekleşmektedir.

5. Hafta Bebek Gelişimi: Mide bulantılarınızın başlayacağı beşinci haftada artık embriyo haline gelen bebeğiniz susam tanesi boyutunda ve iç, orta, dış olmak üzere 3 tabakalı bir deriden ibarettir. Bu deriler ileride organları oluşturacaktır. Bu dönemde sinir, omur ilik ve omurların oluşacağı nöral tüp tam olarak gelişmiştir.

6. Hafta Bebek Gelişimi: Duygusal dalgalanmalarınızın çoğaldığı altıncı haftada bebeğinizin göz, kulak ve burun gibi organları oluşmaktadır. Ayrıca bu dönemde yaptıracağınız ultrason ile çoğul gebeliklerin de farkına varabilirsiniz.

7. Hafta Bebek Gelişimi: Yedinci haftada bebeğin el ve ayakları oluşmakta, rahim iki katı bir hacme ulaşmakta ve annenin ilk muayene zamanı da gelmektedir.

8. Hafta Bebek Gelişimi: Anne karnındaki bebek 8. Haftada hareket etmeye başlamaktadır. Annenin ise mide bulantılarında şiddetlenme görülmektedir.

9. Hafta Bebek Gelişimi: Bebeğin kas ve organları tam anlamıyla çalışmaya başlar.

10. Hafta Bebek Gelişimi: Çilek büyüklüğüne gelen bebeğin bu haftada kalp atışları duyulmaya başlar.

11. Hafta Bebek Gelişimi: Bu dönemde incir büyüklüğüne gelen bebeğiniz ilk tekmelerini atmaya başlar. 11. Haftada annede kabızlık problemi ciddi bir şekilde baş gösterebilir.

12. Hafta Bebek Gelişimi: Bebeğinizin çevreye ilk tepkisinin yani reflekslerinin geliştiği haftadır. Annede ise mide yanmaları görülebilir.

13. Hafta Bebek Gelişimi: On üçüncü haftada orta büyüklükte bir mandalina kadar gelişen bebeğiniz, gelişimi için daha fazla besine ihtiyaç duymaktadır. Bu dönemle birlikte düşük riski de bir hayli azalmaktadır.

14. Hafta Bebek Gelişimi: Annenin gebeliğin ikinci dönemine geçtiği bu hafta bebeğinizin boyunda artış görülmekle birlikte, bebeğinizin gözlerini kısma yetisi de bu hafta boyunca oluşmaktadır.

15. Hafta Bebek Gelişimi: Bebeğin cinsiyetinin öğrenilebileceği haftadır. Kısacası bebeğin cinsiyet organları bu dönemde gelişmektedir.

16. Hafta Bebek Gelişimi: Bebek armut büyüklüğüne erişmektedir.

17. Hafta Bebek Gelişimi: Bu dönemde düşük riski tehlikesi baş göstermektedir. Bebeğin boyutu ise iri domates büyüklüğüne ulaşır.

18. Hafta Bebek Gelişimi: Ultrason kontrollerinin yapıldığı bu haftada bebeğiniz avokado büyüklüğüne ulaşır.

19. Hafta Bebek Gelişimi: Bebeğin tat, koku, görme, duyma ve dokunma olmak üzere beş duyusunun geliştiği haftadır.

20. Hafta Bebek Gelişimi: Hamileliğin ilk yarısının tamamlandığı bu haftada bebeğin boyu 25 cm’e ulaşmaktadır.

Doğuma kadar bebek gelişiminde yer alan diğer haftalar için Anne Karnında Hafta Hafta Bebek Gelişimi: Son 20 Hafta isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.