Maltepe Escort

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Doğumundan itibaren anne sütü ile beslenmesi gereken bebeklerin, anne sütünü emerek tüketmesi hiç kuşkusuz en ideal yöntemdir. Ancak bazı durumlarda annenin sürekli bebeğin yanında olamadığı zamanlar olur.

Doğum sonrasında bebeğin hastanede bir süre kalması, annenin memebaşında oluşan enfeksiyonlar, bebeğin ağzında oluşan, emmeyi engeleyen enfeksiyonlar, annenin gün içinde çalışıyor olması, bebeğin bakıcıda ya da kreşte kalıyor olması gibi durumlarda, anne sütünün sağılarak kaplarda saklanması gerekir.

Anne sütünün sağılması ve saklanması, sütün düzenli olarak gelmeye devam etmesi açısından da önemlidir. Belirli bir rutinde emzirilmez ya da sağılmazsa, gelen süt miktarı azalabilir ya da tamamen kesilebilir.

Saklanacak Anne Sütünün Sağılması İşlemi

Anne memesinde emzirmeden önce sağlanması gereken hijyen koşullarının sağlanması yeterlidir.

Sağma elle yapılabileceği gibi, süt sağma pompalarıyla ya da elektrikli süt sağma pompalarıyla da yapılabilir. Sağma için kullanacağınız pompaların ve parçalarının sabunlu suyla yıkanması ve temiz olduğundan emin olunması önemlidir. Süt sağma pompaların kullanıma bağlı olarak yıpranabileceği için, pompanın ya da parçalarının deforme olmadığından, kimyasal kalıntı bırakmayacağından emin olmanız gerekir.

Anne sütü genel olarak, annenin bebeğin yanında olmadığı zamanlarda sağılır. Bebek yanındaysa ve emzirmeye engel bir durum yoksa, taze, memeden emzirilen süt tercih edilmelidir.

Anne Sütünün Saklanması

Anne sütünün saklanması ilk tercih cam şişelerdir. Sütün sağıldıktan sonra saklanması için üretilmiş bu cam ve kapaklı şişelerden edinebilirsiniz. Tercih edeceğiniz markaların üretim koşullarına ve üretimde kullanılan malzemelerin kanserojen olmamasına dikkat etmenizi öneririz.

Saklama için kullanabileceğin diğer bir seçenek ise saklama kaplarıdır. Plastik saklama kaplarını tercih ettiğinizde kapaklarının iyice kapandığından ve hava almadığından emin olmanız gerekir.

Süt saklama için farklı boyutlarda üretilen, kapatılabilir plastik süt saklama poşetleri de annelerin zaman zaman tercih ettiği ürünler arasındadır. Plastik saklama poşetlerinin tekrar kullanımı, delinme riski gibi nedenlerle tercih sıklığı fazla değildir.

Saklamak üzere sağdığınız sütleri biriktirirken şişelerin üzerine sağdığınız gün ve saati yazmanızda fayda vardır. Çocuğunuz kreşe gidiyorsa, çocuğun ismini de ekleyebilirsiniz.

Sağdığınız anne sütünü tarihe ve zaman aralığına göre farklı şişelerde saklamalısınız. Yeni sağılan sütü önceki süte eklememelisiniz.

Saklanan anne sütünün tüketiminde öncelik, önce sağılan sütlerdedir. Buzdolabında bekletilen 40 – 72 saate kadar tüketilebilir. Buzdolabında saklarken üst bölümde ve iç alanda kapağı iyice kapanmış bir şekilde saklamalısınız. Dolabın kapağında bekletmek aynı süre saklanmasını sağlamayacaktır.

Ayrıca sağılan anne sütü oda sıcaklığında 4 saate kadar, buzdolabının dondurucu kısmında 2 haftaya kadar saklanabilir. Derin dondurucularda bu süreler 3 hatta 6 aya kadar uzatılabilmektedir.

Dondurulmuş olan anne sütünü, kabını ılık suda bekleterek ya da akan suda bekleterek çözdürebilirsiniz. Isıtmak veya mikrodalga fırın gibi yöntemler sütün yapısını bozacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.