Maltepe Escort

Anne Sütünün Kaliteli Olması İçin Gerekli besinler

Doğumdan sonra emziren anneler bir yandan hamilelik döneminde aldıkları fazla kilolardan kurtulmaya çalışırken, diğer taraftan anne sütünün yeterli ve kaliteli olması için özen göstermeye çalışırlar.

Bu dönemde, en azından bebeğin ek gıdalara başlayabileceği ilk 6 ay içinde, anne sütünün yeterli miktarda ve kaliteli olması önemlidir. Hem yeterli miktarda hem de besleyici süt üretimi için annenin tüketmesi gereken besinleri ihmal etmemesi gerekir.

Maydanoz, dereotu, brokoli, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, hem annenin vücudunun toparlanmasında etkilidir, hem de sütün artmasını sağlar.  Yeşil yapraklı sebzeler doğal folik asit kaynağı olduğu için, bebeğin gelişiminde olumlu katkıları oldukça fazladır.

Yoğurt kalsiyum içeriğiyle bebeğin diş ve kemik gelişimi için ihtiyaç duyulan bir besindir. Günlük en az 2 bardak yoğurt tüketimi anne için olmazsa olmazlar arasındadır.

Ceviz, fındık, badem gibi yağ asidi içeren besinler süt kalitesini artırarak, bebeğin sinirsel gelişimine fayda sağlar.

Baklagiller protein ihtiyacını bitkilerden karşılamak için nohut, kurufasulye, mercimek gibi kurubaklagiller yemeklere ve salatalarda düzenli olarak tüketilmelidir. Kan yapımı, doku onarımı, hücre yenilenmesine katkılarıyla bu besin grubu emziren anneler tüketmesi gereken gıdalar arasındadır.

Yumurta protein kaynaklarının başında yer almasının yanı sıra A, C ve E vitamini ve fosfor, çinko, iyot mineralleri açısından zengindir. Haftada en az 3 keş, haşlanmış ya da suda pişirilmiş olarak tüketilmelidir.

Zeytin ve zeytin yağı, süt kalitesini belirgin derecede artıran besinlerdendir. Bebeğin barsak ve sindirim problemleri yaşamaması için düzenli olarak yemek ve salatalarla kullanılması gerekir. Anne ve bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Kırmızı et doğal demir kaynaklarından biri olarak haftada 2-3 defa tüketilebilir. Anne sütü dışında herhangi bir besin tüketmeyen bebeğin, anemi riskini azaltmak için gerekli bir gıdadır.

Taze ve kurutulmuş meyveler emzirme döneminin vazgeçilmezleri arasındadır. Lifli gıdalar oldukları için sindirime yardımcı olan meyveler, farklı vitamin,mineral ihtiyaçları için değişimli olarak tüketilebilirler. Günlük 3-4 öğün meyve tüketimi emziren annelerin hem kaliteli süt üretiminde hem de sağlıklı olmasında yardımcı olacaktır.

Balık beyin gelişimine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan besinler arasında en önemlisi sayılabilir. Bebeklerin görme gelişimlerinin daha hızlı olmasını sağlar.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.