Maltepe Escort
Annelere Bebek Bakımıyla İlgili Altın İpuçları

Annelere Bebek Bakımıyla İlgili Altın İpuçları

Bebeğinin bakımını yaparken onu incitmekten korkuyor olabilir. Birçok anne baba bebeğini banyo yaptırmaktan, tırnaklarını kesmekten, altını değiştirmekten çekinebilir. Çünkü onun savunmasız olduğunu ,canının yanacağını, ağlayacağını düşünerek bebeğinin ihtiyaçlarını karşılama konusunda hassas davranabilirler. Bu gibi sorunları her anne baba yaşayabilir.

Bu durumda onlara bebek bakımı konusunda ufak tüyolar verelim.

1. Bebeği yıkarken gözlerine şampuan kaçırmamaya özen göstermeliyiz. Saçlarını yıkarken bir kaptan döktüğünüz suyla başını ıslatın sonra birkaç damla şampuanla başını ovuşturun ve birkaç kap suyla durulayın. Bunu yaparken bebeğin başının saçlı kısmına denk gelmesine özen gösterin.

2. Bebeğin kulaklarını temizlemek: bebeğin kulağını temizlerken kesinlikle temizleme çubuğu kullanmayın. Kulağının dış kısmını yıkama beziyle ya da pamuk topla temizleyin. Kulak kanalının içine parmak ya da kulak temizleme çubuğu sokmayın çünkü kulak doğal olarak kendini temizleyebilir herhangi bir malzemeyle kiri temizlemeye çalışmak kirin daha derinlere gitmesine neden olabilir. Bebeğinizin kulağında çok kir birikiyorsa doktora başvurulmalıdır.

3. Bebeğin tırnaklarının kesimi: Tırnak keserken telaş yapmayın bebeğin tırnaklarını kesmek çoğu anneyi endişelendirir. Ancak yapılması mecburi bir durumdur. bebek ilk doğduğunda uzun tırnakları yumuşak olduğundan kesmek kolaydır ancak bebek büyüdükçe onu sabit durdurmak zorlaşır. Bebeğinizin tırnaklarını eğer uykusu derinse uyurken kesmek en doğrusudur. Uyanıkken yapmak gerekirse birilerinin yardımına başvurulmalıdır. Tırnaklarını keserken bebeğin etini tırnak makasına sıkıştırmamaya özen gösteriniz.

4. Bebeğin burun temizliğini yapma: Kulakların içlerinde olduğu gibi burnun içi de kendini temizleyebilir özel bir müdahale gerektirmez. Eğer bebeğin burun akıntısı varsa dışını temizleyin fakat pamuklu çubuk, kıvrılmış peçete veya parmağınızla burnun içindekileri çıkarmaya çalışmayın çünkü bu içeride ki maddeyi daha geriye iter ve hassas dokuların zedelenmesine neden olur.

5. Bebeğin bezini değiştirme: Öğünlerden önce ve sonra ya da bağırsak hareketleri hızlandığında bebeğinizin bezini sık sık değiştirin hassas poposunda pişik ve tahrişin önlenmesi için bu gereklidir.

6. Bebeği giydirme: Giydirme işlemini oyuna çevirin. çünkü giydirme birçok bebeğin hoşlanmadığı bir durumdur bu işlem boyunca hareketli olur ağlarlar. bu olumsuzlukları en aza indirmek için giydirmeyi oyuna dönüştürmek en iyisidir. bunun için malzemeleri iyi seçmek gerekir kolay giyilip çıkarılan kıyafetler seçilmelidir. Gerektiğinde bebeğin üzeri değiştirilmelidir. Elbisenin boynu iyice açılmalıdır . bebeğin kafası kazağın içine girince korkabilir bu durumda “ hani anne neredeymiş “diyerek oyuna çevirin aynı şeyi kolunu giydirirken de yapın “neredeymiş bebeğimin elleri“ şeklinde cümleler bebeği sakinleştirir ve daha eğlenceli bir giydirme işlemi gerçekleştirilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.