Maltepe Escort

Anneliği Yorucu Bir İş Haline Getirmeyin

Hamile olduğunuz dönemde hareket kabiliyetiniz azaldığı için, eşinizden, aile yakınlarınızdan sık sık yardım teklifleri geldiği oluyordu. Ev işleri aynı düzenle devam ederken, birilerinden yardım alarak bu dönemi bir şekilde geçirdiniz. Doğumla birlikte artık bebeğin ağırlığı vücudunuzda değil. Ama bebeğinizle meşgul olmanız gereken zaman, bebeğin kıyafetlerinin, aksesuarlarının temizliği gibi özen gerektiren işlerin vaktinizin çoğunu almaya başladığını hissediyor olabilirsiniz. Ayrıca bebek küçük olduğu için normal zamanlarınızdaki gibi dışarı çıkamıyor, dilediğiniz gibi dolaşıp alışverişte yapamıyorsunuz muhtemelen.

Tüm bunlara birde bebeğin gece uykularınızı bölmesi eklendiğinde, annelik yorucu bir hale geliyor. Bu tür bir rutinin sağlıklı bir insanı bile rahatsız edeceği düşünülürse, doğum sonrası hem uyum sağlamaya hem de fiziksel olarak toparlanmaya çalışan yeni annelerin mutsuz ve yorgun olmaları kaçınılmaz bir durum.

Anneliğin yorucu ve depresyon koşullarını hazırlayan bir süreç haline gelmemesi için genç annelerin kendi düzenlerini kurmaları ve kişisel bakımları için özel zaman ayırmaları gerekir.

  • Temizlik yapacağınız günü belirleyin. Hergün sürekli temizlik yapmak takıntılı bir psikolojiye girmenize sebep olabilir, gereğinden fazla zamanınızı alabilir.
  • Evde yaşayan diğer kişilerden, eşinizden, yakınlarınızdan temizlik, alışveriş, yemek yapma gibi konularda yardım isteyin. İmkanınız olursa tüm evin temizliğinde yardımcı ya da yakınlarınızdan birinin yardımı istemeniz yerinde olacaktır. Tempolu çalışma üşütmenize ve hastalanmanıza sebep olacağı için kendinizi korumalısınız.
  • Cilt bakımınızı, saç bakımınızı, el ve ayak bakımınızı ihmal etmeyin. Bakımlı ve güzel hissetmek sizi mutlu edecektir. Mutlu insanlar bağışıklık sistemi zayıflığından kaynaklanan hastalıklara nadiren yakalanırlar. 3-4 haftada bir kuaföre gidebilir, gergin hissediyorsanız masaj yaptırabilirsiniz.
  • Bebeğinizi evde olduğunuz için sürpriz şekilde ziyaret edenlerle, rutin olarak ziyaret eden yakınlarınıza kızmayın. Bebeğiniz 2 aylık olduktan sonra bu ziyaretleri dışarıda bir mekana ya da gelmek isteyen kişinin evine taşıyabilirsiniz. Bebekle birlikte olduğunuz için çok uzun görüşmeler olmayabilir ama zaten evde olduğunuzda da yine aynı zamanı ayırabileceksiniz.
  • Günlük egzersizlerinizi ihmal etmeyin. Egzersizler sadece vücut sıkılaşması amaçlı değildir. Benzer ritimde hareket ederken, alışılmışın dışında esnemek gerginliği alır. Kilo verme amaçlı olmasa bile hareket etmek, kısa yürüyüşler enerji seviyenizi artırır.
  • Bebeğin sürekli size bağlı ve muhtaç olduğunu düşünüp, kendinizi herşeyden çekmeyin. Birkaç saatliğine ihtiyaçları karşılanacak şekilde, eşinizle ya da yakınınızla bırakabilirsiniz. Küçük market alışverişleri veya kendi ihtiyaçlarınız için dışarı çıkmanız gereken durumlarda dışarı çıkabilirsiniz. Kendinizi eve hapsetmeyin.
  • Aklınızda günlük ve haftalık ortalama bir planınız olsun. Bazı teklif ve önerilere hayır diyerek biraz kitap okuyabilir, dergi karıştırabilirsiniz.
  • Gün içinde evde pijamalarla ve bol tişörtlerle dolaşmak rahat hissettirebilir. Ama şık, güne uygun kıyafetler giymek, belki hafif makyaj daha iyi hissetmenizi sağlar. Kendiniz için güzel olun.
  • Eşinizin birkaç saatliğine bir akşam yemeği için dışarıya çıkma teklifine itiraz etmeyin. İlişkinizin hayatınıza giren bebekle birlikte, eşinizle birbirinize ayırdığınız zamanı kıymetli hale getirdiği doğrudur. Romantik teklifleri değerlendirmekten çekinmeyin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.