Maltepe Escort

Baba Olmakla İlgili Sorgulanması Gereken 5 Mit

Eğer yeni baba olmuşsanız ya da beklemediğiniz bir zamanda baba olacağınızı öğrenmişseniz, belli başlı tahminlerin ötesinde babalıkla ilgili fazla bilgi sahibi olmayabilirsiniz. Tahminleriniz genelde gözlemlerinize ya da yetiştiriliş tarzınıza dayandırılabilir. Ne yazık ki erkeklerin baba olmakla ilgili bilgilere ulaşabileceği kaynakların sayısı oldukça sınırlı, bunların büyük bir kısmı söylentilerden ibaret. Ne kadar çok gözlem yaparsanız ve dile getirilmeyen beklentileri anlamaya çalışırsanız, olmak istediğiniz baba olmaya o kadar yaklaşabilirsiniz.

Bu süreci daha iyi anlamak ve daha verimli olmak için belki de doğru olduğunu düşündüğünüz bu mitlere tekrar göz atmanız faydalı olabilir.

1 – Sadece bebek bekleyen annenin hissettikleri önemlidir;

Eşinizin hamilelik süresince geçirdiği inanılmaz değişim ve doğuma odaklanmak, sadece onun hissettiklerinin önemli olduğu düşüncesine sebep olabilir. Elbette anne adayının fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı olması çok önemlidir. Aynı şekilde hamilelik süresince baba adayının hissettikleri ve sağlığı da önemlidir.

Bu süreçte, bir bebeğin dünyaya gelecek olması baba adayına mutluluk, heyecan gibi duyguları hissettirir. Bunların yanı sıra, stres yaşaması normaldir. Doğum sırasında oluşabilicek komplikasyonlar, doğum anı, doğumdan sonra ilişkinin alacağı biçim gibi kaygılar, hamilelik dönemi boyunca babanın kafasını meşgul eder.

Çoğu erkek hamilelik sırasında eşini daha fazla kaygılandırmamak için sessiz kalmayı tercih eder. İdeali tüm bu duyguların ve kaygıların paylaşılmasıdır. Aslında anne adayları bu tür paylaşımlardan mutlu olurlar, süreci birlikte aşıyor olmaktan güç alırlar.

Hazır olmadığınız bir dönemde, kendinizi baba olmaya hazırlanırken bulduğunuzu düşünüyorsanız ya da baba olmak için hiçbir zaman hazır olamayacağınız yönünde kaygılarınız varsa, bu konuda kitaplar okuyabilirsiniz. Doğum öncesi ebeveynlik kurslarına katılabilirsiniz.

2 – Yenidoğan bebekler babalarına pek ihtiyaç duymaz;

Doğumdan sonra, özellikle emziren annelerin bebekle daha güçlü bağlar kurduğu doğrudur. Ama bu bebeğin babaya ihtiyaç duymadığı anlamına gelmez. Kucağınıza almanız, temas etmeniz, ihtiyaçlarıyla ilgilenmeniz varlığından endişe ettiğiniz bağların güçlenmesine yardımcı olur.

3- Erkekler bebek bakmayı bilmez;

Bu elbette doğru değildir. Üstelik bebek ile babanın yakın ilişki kurmasını engelleyen bir yanlış bilgidir. Uzun süren ilgisizliğin anneyi kaygılandırdığı durumlara da sebep olur. Bebeğin sürekli anneye muhtaç olduğu duygusu, doğum sonrası depresyonda önemli sebeplerden biridir.

Babalar Bebek Bakmayı Bilmez mi?

Diğer taraftan bebek bakımı, uygulama ile öğrenilebilecek bir şeydir. Bebekle zaman geçirmek, isteklerini anlamak, bunu bazen anne olmadan yapmak, hem sorumlulukların paylaşımında hem de bebeğin babaya olan ihtiyacının karşılanmasında yardımcı olur.

4 – Çocuklarına odaklanan babalar iş dünyasında başarılı olamaz;

Çocuklarıyla ilgilenen babaların, iş hayatında başarılı olamayacakları, modern çağın mitlere olan katkısı olarak değerlendirebileceğimiz bir önyargıdır. Ancak özellikle son yıllarda babalığın önem kazandığı kültürel bir değişim süreci yaşandığından, unutulması beklenen düşünme biçimidir.

Baba Olmakla İlgili Sorgulanması Gerekenler

Ailesinin ihtiyaçları için, daha çok çalışması gerektiği öne sürülen babalar, artık çocuklarıyla ve aileleriyle geçirdikleri zamanın kendilerini daha iyi bir baba hisstmelerini sağladığını düşünüyor. İş ve aile arasında önceliklendirme gerekmediğini düşünen yeni nesil, her iki alanda da başarılı işleyen bir düzen için çaba harcıyor.

5 – Kendi babanız gibi olmaya mahkumsunuz!;

Baba olduğunuzda “nasıl bir babaya sahip olduğunuz” ister istemez önem kazanır. Doğal olarak babanız gibi davranabilir, onun davranışlarını tekrar edebilirsiniz. Ancak babanızı kendiniz seçmediğiniz için, zaman içinde doğru bulmadığınız davranışlarla karşılaşmış olabilirsiniz. Hatta bu düşünce sizi baba olmaktan uzaklaştırmış olabilir.

Babanızı rol model olarak seçmeniz gerekmez. Yıllar içinde öğretmenleriniz, çalıştığınız insanlar, gözlemleyebildiğiniz başka babalarla da karşılaşmışsınızdır. Amcalar, dedeler, değer verdiğiniz başka insanlar gibi…Rol modelinizi seçerken gözlemlerinizden elde ettiğiniz bilgilerin pozitif olanlarıyla, ideal baba olmak için gerekli olduğunu düşündüğünüz konuların sentezini yapabilirsiniz. Fiziksel ihtiyaçlarının karşılanması kadar, kişilik gelişiminde etkisi olacak baba modelinin, doğru bir şekilde bebeğinizin hayatında olması önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.