Babalara Bebek Sağlığıyla İlgili Öneriler

Babalara Bebek Sağlığıyla İlgili Öneriler
Ekim 10 19:15 2016 Makaleyi Yazdır

Türk aile yapısında annenin bebek bakımını üstlendiği devirler artık geride kaldı. Çünkü artık hem anneler hem de babalar iş yaşamında aktif rol alıyor. Hal böyle olunca da babaların da bir anne kadar çocuklarla ilgilenmesi gerekiyor. İyi baba olmak isteyenler için bebek sağlığıyla ilgili öneriler sunduğumuz bu yazımız en azından çocuklarının hastalık durumlarında babaların işine çok yarayacak.

Önyargılardan kurtulun

Öncelikle babaların bebek sağlığını iyi anlaması ve minik bebeklerine bu konuda iş başa düştüğünde çok iyi yardımcı olmaları için toplum baskısı ve önyargılardan kurtulması şart. Elalem ne der düşüncesini bir kenara bırakıp babaların bana gerçekten muhtaç olan birine nasıl yardımcı olabilirimin yolunu araması gerekiyor.

hasta-bebege-baba-bakimi

hasta-bebege-baba-bakimi

Çocuk gelişimini az çok öğrenin

Bebekleriyle az vakit geçiren babalar bir hastalık durumunda ya da bebeğe bakmak durumunda kaldığında normal durumlarda dahi endişelenebiliyor. Bunun önüne geçebilmeleri için de mutlaka çocuğun doğduğu günden itibaren gelişimine biraz ilgili olmaları gerekiyor.

Temel sağlık konularını bilin

Herhangi bir hastalık durumunda babanın müdahale etmesi gerekebileceği için ateş ölçme, başına bir ıslak bez koyma, gaz çıkarma gibi temel ve basit işlemleri yapabiliyor olması gerekiyor. Babalar bu işlemleri anneler yaparken gözlemleyerek kolayca öğrenebilirler. Eğer daha da ileri gitmek süper baba kıvamına erişmek istiyorsanız size tavsiyemiz kitaplardan ve internet bilgi ortamından yararlanmanız.

Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.