Maltepe Escort

Babaların Annelerden Daha İyi Yaptığı 7 Şey

Tüm canlılar için anneler çocuk bakımından eğitimine, beslenmesinden tüm ihtiyaçların karşılanmasına kadar çocukların hayatında önemli varlıklardandır. Babalar kural tanımaz oldukları için anneler çocukların büyümesinde ve hayata hazırlanmasında daha çok rol oynasalar da babaların annelerden daha iyi yaptıkları bazı işler de bulunmaktadır.

Babaların çocuklar üzerindeki önemini daha iyi kavrayabilmek için babaların annelerden daha iyi yaptığı işleri derledik. Baba olarak bu işlerde çocuğunuz için vazgeçilmez olduğunuzu bilerek annelerin yaptığı ve eksik kaldığı yönleri tamamlamanız çocuğunuzun gözünde süper bir baba olmanızı kolaylaştıracak, onunla bağlarınızı çok daha fazla güçlendirecektir.

babanin-cocuklarin-hayatindaki-onemi

babanin-cocuklarin-hayatindaki-onemi

1- Çocukları Spora Bağımlı Hale Getirir

Babalar annelere göre daha güçlü olduklarından sportif faaliyetler konusunda çocuklara rehberlik etmede daha yeteneklidir. Babaların çocuklarla oynadıkları oyunlar kaba kuvvet gerektiren oyunlardır. Yumruk atma, topa vurma, koşma ve atma yakalama oyunları konusunda oldukça başarılı olan babalar çocukların motor becerilerini ve fiziksel gelişimini olumlu yönde geliştirmektedir.

2- Sınırları Genişletme Konusunda Cesaretlendirir

Son zamanlarda anne babaları çocuklarına karşı korumacı ebeveyn olmayı oldukça abartmaktadır. Bu nedenle de çocuklar hiçbir zaman kendine güven kazanamayıp pasif bireyler ortaya çıkarılmaktadır. Evet, çocuğunuz çok küçük yaşlarda korumaya muhtaçtır. Ancak, belli bir yaştan sonra sınırların biraz daha genişletilmesi hem fiziksel hem de ruhsal gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Bu konuda babalar annelerden daha beceriklidir. Çünkü kadınlar erkeklere göre daha korumacıdır. Bu durumda çocuklarının sınırlarını genişletme konusunda cesaretlendirme işi babalara kalmaktadır.

3- Dünyaya Daha Geniş Perspektiften Bakmayı Öğretir

Babalar genellikle erkek olmalarından kaynaklı olarak ayrıntıları göz ardı ederler. Bayanlar yani anneler her şeyi en ufak ayrıntısına kadar düşündükleri için genelde çocuklarına karşı korumacıdır ve hayata geniş perspektiften bakmayı göz ardı ederler. Babalar ise tam tersi hayata daha geniş pencereden baktıkları için çocuklarını her yönden geliştirirler.

babalar-iyi-bir-rol-modeldir

babalar-iyi-bir-rol-modeldir

4- Takdir Edilecek İşler Yapmayı Öğretir

Babalar annelerden farklı olarak çocuklarına herhangi bir iş ya da oyun öğrettiğinde ve çocuk bu öğrendiği konuda başarılı olduğunda çocuğuna destek olarak takdir eder. Anneler genelde çocuklarını duygusal yönden takdir ederken, babalar onların yanında durarak, el ele vererek ve onları güven vererek takdir etmektedir. Bu nedenle anneler çocukların duygusal yönlerini tatmin ederken, babalar daha çok onların kendine güvenini okşar ve işler hale getirir.

5- Oynayarak Eğlenerek Öğretir

Babalar da aslında bir yönüyle çocuktur. Bu nedenle çocuklara birçok şeyi oynayarak ve eğlenceli bir şekilde öğretir. Çocuklar babalarıyla vakit geçirirken hem oynar hem de öğrenir.

6- Babalar Duygusallıktan Disiplini Başarılı Şekilde Ayırabilir

Daha öncede belirttiğimiz gibi anneler çocukların duygusal gelişimini teşvik etmede daha başarılı olurken, babalar daha çok kendine güven duygularını geliştirmektedir. Bu nedenle babalar çocuklara verilmesi gereken disiplinin de adresi olurlar çoğu kez. Çocuklara duygusal yaklaşmadan gerçekleri gösterme bu sayede de disiplin vermede babalar daha başarılıdır.

7- Babalar Daha İyi Rol Model Olurlar

Kız çocukları için ileride evleneceği erkek modeli ilk aşk baba olurken, erkek çocukları için de ileride olmak istedikleri adam modeli de yine babadır. Bu nedenle babalar daha çok rol model alınır. Bunun iyi tarafı olduğu gibi dikkat edilmesi gereken yönleri de bulunmaktadır. Babalar rol model olma konusunda kendilerine ve davranışlarına dikkat etmeli, anneye ve çocuklara olan davranışlarını özenle seçmelidir. Bu ileride sağlıklı bireyler yetiştirmek için çok önemli olmaktadır. Her ne kadar anne çocukların hayatında çok önemli olsa da babaların yeri de bir hayli farklıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.