Maltepe Escort

Babalık İlişkileri Sosyal Yaşam Kavramını Geliştiriyor

Çocuk gelişiminde hem güven, sevgi gibi ihtiyaçlar hem de sosyal çevreye ayak uydurmak oldukça önemlidir. Yaşamın daha başında olan çocuk fiziksel ihtiyaçlarının karşılanmasının ardından sosyal yaşamda yer bulmak için gerekli tüm ihtiyaçlarını karşılamaya geçmektedir. İşte tam da bu aşamada babalık ilişkileri güçlü olan çocuklar toplumsallaşma konusunda çok daha başarılı oluyor.

Çocuklar ilk dünyaya geldikleri andan itibaren anneye hem fiziksel hem de duygusal anlamında çok bağlıdır. Bu nedenle de bebeklikten erken çocukluğa kadar bebek anneyle çok sıkı bir bağ kurar ve her şeyi için annesine yönelir. Bu duygular baba ilişkilerinin güçlü olduğu ailelerde anne ve bebek arasına bir kişinin daha katıldığı duygusunu verir. Annesinden başka evde bir kişi daha olduğunu öğrenen bebek babasıyla olan ilk bağlarını oluşturduğu gibi ilk sosyal hayat kavramını da bu anda alır.

İlk olarak baba ile karşılaşan bebek annesinin başkalarıyla olan ilişkisini dolayısıyla da insan ilişkilerini algılamaya başlar ve annesini paylaşmayı da bu şekilde öğrenir. Bunun dışında annesi dışında kendisi için çaba harcayan ve kendisini seven birisini fark etmekle birlikte baba sevgisini de ilk defa tadar. Babasının varlığıyla birlikte anne dışında başkalarını da seveceğini öğrenir. Anlattığımız bu durum size tuhaf gelse de aslında bu ilk toplumsallaşma yani ilk sosyalleşme örneğidir. İleride diğer aile bireylerini, akrabaları ve arkadaşlarını sevebilmesinin de yolu bu aşamadan geçer. Eğer babalık ilişkileri bir çocuğun güçlü değilse annesine daha çok bağlanma, annesinden başkasının olmadığı duygusu ve içine kapanmayla birlikte yalnızlık duygusu da yine gelişimin bu döneminde temelleri atılan ve çocuğu ömür boyu etkileyen bir husustur. Sonuç olarak babaların bebeğin ilk eve geldiği andan itibaren onunla yakın babalık ilişkisi kurması çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.