Maltepe Escort

Babalık Sendromu – Sempatik Hamilelik Nedir?

Hamile kadınların bir kısmı eşleri tarafından anlaşılmadıklarından şikayet ederler. Bazen baba adayı bebek doğana kadar sadece sürecin stresini hisseder. Ancak doğumdan sonra baba olma duygusunu anlayabilir. Bazı baba adaylarında ise, hamileliğin ilk döneminden itibaren ilginç bir durum gözlenir.

Sempatik hamilelik, hamileliğin öğrenilmesinden itibaren, baba adayının psikolojik ve fiziksel olarak hissettiği farklılıklardır. Temelde psikolojik olduğu kesindir ancak babalığı çok erken dönemde hissetmeye başlayan baba adayı, hamileliğin bütün süreçlerini kendi üzerinde hissetmeye başlamıştır. Örneğin iştahı açılabilir, aşerebilir, anne adayının sabah bulantıları, baba adayında da gözlenebilir. Babalık sendromu – sempatik hamileliğin gözlendiği babalarda kilo artışına ek olarak karnın şişmesi gibi açıklanamayan durumlar gözlenebilir.

Sempatik Hamilelik Nedir

Tipik hamilelik belirtilerinin babada görülmesi olarak tanımlanan sempatik hamilelik belirtileri gözlenirse, bilinçli davranmak ve kontrol altına almak gerekir. Özellikle hamileliğin ilk ve son üç aylık dönemlerinde bu belirtilerin hissedilmesi, vakalar arasında daha yaygındır. Ruh halinde hızlı geçişler, uykusuzluk, halsizlik, cinsel isteğin azalması gibi belirtiler de, sempatik hamilelik belirtileri arasındadır.

Babalık Sendromu – Sempatik Hamilelik

Genellikle ilk kez baba olacak erkeklerde görülen sempatik hamilelik, sürece fazla dahil olmayla, eşle ve bebekle kurulan bağın kontrol edilememesi gibi durumlarda gözlenebilir. Belirtiler fark edildiğinde, anne adayından, eşten ve atlatılamazsa bir uzmandan yardım almak gerekir.

Hamilelik süresince annenin sağlıklı bir babaya ihtiyaç duymasının yanı sıra, görülen belirtiler babanın günlük hayatını da olumsuz etkiler. Bir süre devam etse bile, doğum sonrasında babalık sendromunun geçmesi beklenir. Bu durumda hamilelik belirtileri yerine, lohusalık belirtileri görülmeye başlayabilir. Geçmez ve artarak devam ederse, mutlaka bir uzman desteği gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.