Maltepe Escort

Babanın Görevi Ceza Vermek Değildir!

Geleneksel Türk toplum yapısı incelendiğinde genellikle annenin daha bakan, büyüten, fedakârlık yapan yapısına karşılık, babanın ise daha çok otorite, disiplin ve ceza verici yapısı bulunmaktadır. Günümüzde babanın bu yapısı biraz da olsa değişmiş olsa da hala daha ceza mekanizması olarak kullanılmasının örnekleri çok kez görülmektedir. Hatta çoğu çocukların babalarının kendilerini sevip sevmediğini dahi algılayamamalarının en büyük nedeni de budur. Peki, babaya yüklenen bu misyon ne kadar doğrudur? Konuyu psikolojik ve gelişim psikolojisi yönünden açıklayalım.

Öncelikle toplum tarafından şu bilinmelidir ki, babanın görevi ceza vermek değildir. Tabi ki, çocuk eğitiminde bir ceza ve ödül sistemi bulunmalıdır. Ancak, bu cezayı veren merci sürekli baba olmamalıdır. Çünkü sürekli babadan ceza alan çocuklar babasının kendisini sevmediğini düşünebilir ya da sıklıkla babanın zaten hep ceza verdiğini ne yaparsa yapsın ceza alacağını düşünerek cezanın caydırıcılığı yok olabilmektedir. Ayrıca çocukların hem babalarına güveni kırılmakta hem de bunun sonucunda da hayatı boyunca özgüven eksikliği yaşayabilmektedir.

Bir ailede babanın sürekli ceza merci olarak kullanılması daha çok annenin çocukla başa çıkamadığı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Sözünü dinlemeyen çocuğa akılcı bir açıklama yapamayan anne çocuğu baban gelsin de seni bak nasıl söylüyorum, onun yanında da yapabilecek misin şeklinde ifadelere sıkça yer vermektedir. Bunun yerine annenin sorunu barışçıl yollarla çözmesi ve onun yaptığının ne kadar yanlış olduğunu çocuğuna anlatması daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.