Maltepe Escort

Bademcikler Ne Zaman Alınmalı?

Kış ayları yaklaşırken, soğuk algınlıkları, bademcik iltihapları ailelerin korkulu rüyası haline geliyor. Son yıllarda bademciklerin alınması operasyonları oldukça azalsa da, tekrarlayan bademcik iltihaplanmalarında hala ameliyatla alınmaları çözümü alternatif olarak sunuluyor.

Bademciklerin Vücuttaki Görevi Nedir?

Bademcikler boğaz bölgesinde bulunan lenf sistemleri olarak bağışıklık sisteminin bir parçası. Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde üst solunum yollarında oluşan, dışarıdan gelen enfeksiyonlara karşı vücudun korunmasını sağlıyorlar.

Bağışıklık sisteminin parçası olan lenf sistemi, bademciklerden, geniz etinden, dalak, kemik iliği gibi bölgelerdeki ve vücudun farklı bölgelerindeki lenf bezlerinden oluşuyor.

Bağışıklık sisteminin parçası oluşları, vücudun dış etkenlerden korunmasında geçiş noktasında bulunmaları, bademciklerin her insan için gerekli olduğunun işareti.

Bademcikler Neden Şişer?

Genellikle kişiden kişiye geçen mikropların, bademcik enfeksiyonuna yol açmasıyla şişer. Bademcik şişmesine sebep olan mikropların geçmesi için temas ya da ortak eşyaların kullanımı yeterli olabilir.

Kızaran, ilerlediğinde üzerinde beyaz lekeler oluşan bademcikler, yutkunma güçlüğüne, ateşlenmeye, yutkunurken ağrılara sebep olabilir. Bademciklerin iltihaplanmasında ve şişmesinde, dışardan gelen mikroba karşı savunma geliştiremeyen, bağışıklık sisteminin yeterince güçlü olmaması başlıca nedendir.

Bademcikler Ne Zaman Alınabilirler?

– 2 yıl içinde, 5-6 defadan fazla iltihaplanan bademciklerin alınması uygun görülür. Bademciklerin toparlanıp, bağışıklık sistemine katkıda bulunmak yerine, vücudun direncini düşüren rutin iltihaplanmalara sebep olması, fonksiyonunu yitirmekte olduğunun habercisidir.

– 3-6 ay gibi tedavi süreçlerine rağmen, iyileşme göstermeyen bademciklerin alınmasına karar verilebilir.

– Kronik tonsilit, kronik tonsilite bağlı boyun lenf bezi iltihapları,

Kronikleşen bademcik iltihabının, orta kulak iltihaplarına sebep olması,

– Kişinin/çocuğun düzenli olarak uyku apnesi geçiriyor olması,

– Çocuğun ateşli eklem ve kalp romatizması gibi kritik hastalıklar geçirmiş olması, bademciklerin alınması kararında etkilidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.