Maltepe Escort

Barbie Bebek Sendromu Nedir ? Nasıl Yaklaşmalı ?

 

Ebeveynler ve çocuklar olarak Barbie bebeklere masum gözlerle bakabilirsiniz. Fakat yaş ilerledikçe bunun bir tehlike olduğunun fakında olmalısınız.

Barbie bebek tarzı oyuncaklar zamanla kız çocuklarında ‘stereotip’ davranışlara sebep oluyor.

Stereotip davranış, tekrar eden ve sabit davranışları tarif eden bir terimdir. Bu davranış biçimine örnek gösterirsek, sürekli poz verme yada heykelsi bir duruş sergileme.

Babie bebekler hiçbir zaman zekâsı ve yaptıkları ile ön planda olmaz, bunun yerine süslü topuklu ayakkabıları, bakımlı oluşu, boyalı saçları, ışıltılı kıyafetleri ve makyajları, kısacası kusursuz görünümleriyle dikkat çekerler.

Bu dikkat çeken özellikleri, kız çocuklarının gelişimine olumsuz etkide bulunur. Kız çocukları bu bebeklerle oynayıp, zaman geçirdikçe onlar gibi olmaya çalışırlar. Annesinin topuklu ayakkabısı, makyaj malzemeleri, takıları, çocuğun dikkatini çekmezken birden bu nesneleri kullanmak ister.

İlk başta bu durum korkulacak gibi görülmeyebilir. Fakat yaş ilerledikçe, benzeme çabası ölümcül diyetler, erken yaşta makyaj, ergen çağlarda saç boyamaları şeklinde meydana çıkar ve bu davranış şekilleri tehlikenin kendisidir.

Bu durum kişiliğin zarar görmesini, düşük özgüvenli bir duruş ve zedelenmiş bir benlik algısı yaratır.

barbie bebek sendromu ile ilgili görsel sonucu

Öncelikle bu tehlikelerden korunmak için yapmanız gerekenler var.

Çocuğunuza olan sevginizi, onlara hissettiğiniz güveni ve onun kişiliğinin güzelliğini vurgulamalısınız. Kendisi olabilmesi ve olduğu kişiden memnun olabilmesi için ona destek olmalısınız.

4 yaşına kadar Barbie ve aynı tarz oyuncak bebekleri almayarak, gelişimlerinin büyük bölümünün gerçekleştiği ve yanlış anlamlandırmalara açık olduğu dönemi atlatmasını beklemiş olursunuz.

Bu bebeklerin hiçbir zaman gerçek olmadığını ve gerçek insanların hiçbir zaman bu kadar güzel, kusursuz ve bakımlı olamayacağını kızınıza anlatmalısınız. Aynı zamanda güzel görünen yanlarını eleştirebilirsiniz, ‘Biz asla bu kadar makyaj yapmayız yada bu topuklu ayakkabılar ne kadar rahatsız gözüküyor, çok yorucu olmalı ‘ gibi konuşmalar mutlaka belleğine yerleşecektir.

Önemli olanın zeka ve onun becerileri olduğunu sık sık hatırlatmalısınız.

İç güzellik, iyi kalplilik, merhamet gibi kavramların üzerinde durmalısınız.

Hikaye, masal ve kitapları es geçmemelisiniz.

Barbie bebeklerle oynarken, onlara anne imajı vermek yerine, öğretmen, doktor gibi farklı görevler verirseniz çocuğu daha doğru özendirmelere yönlendirebilirsiniz.

Hasar görmüş, bir uzvu kopmuş bebeklerin de hala oynamaya değer olduğunu belirtmelisiniz.

Son zamanlarda üretilmeye başlanmış olan, farklı boy, beden, ten rengine sahip ideal değil ama gerçekçi olan bebeklerden almaları için onları teşvik etmelisiniz.

Babie bebeklerin aşıladığı ‘Kusursuzluğun’ gerçekçi olmadığını algılamasında yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.