Maltepe Escort

Bebeğe Ne Zaman Su Verilir

Anne sütüne devam eden bebeklere en erken 5-6. aylardan itibaren su içirilmesi önerilir. Anne sütünün bebeğin sıvı ihtiyacını karşıladığı ilk 6 ayda, bebeğin bağışıklık sistemi yeterince gelişmemiştir. Steril olmayan su içirilmesi durumunda, ishal ya da olası enfeksiyon riskleriyle karşılaşılabilir.

Su bebeğe genel olarak yasak değildir. Emzirme sonrasında bebeğin ağzında pamukçuk oluşabileceği için, düzenli olarak ağzının silinmesi gerekir. Midesi henüz küçük olan bebeğin su içerek midesini doldurup, öğününde sütün tamamını içmemesi durumunda yeterli kaloriyi alamayacaktır.

Diğer taraftan anne sütüne devam etmeyen bebekler zaten hazır mamalara devam etmektedirler. İlk 6 ay için hazırlanan bebek mamaları da, bebeğin sıvı ihtiyacını karşılayacak şekilde hazırlanmıştır. Fazladan, aralarda bebeğe su verilmesi, midesini doldurup, yeterince mama yememesine sebep olacaktır. Yeterli kaloriyi sağlayacak besini alamaması durumunda gelişimi yetersiz olacaktır.

Bebeğin Susadığı Nasıl Anlaşılır?

İlk ayda bebekler ihtiyaçlarını bildirmekte birbirinden farklı işaretler vermedikleri için, idrar sıklığını takip etmek, ağız ve dilde kuruluk olup olmadığını takip etmek gerekir. Susuz kalmanın ileri aşamalarında ateşinin çıkması, deride kuruluk, halsizlik gibi belirtilerde görülür. Ancak ilk 6 ayda bu tip ileri susuzluk gözlenmez. Bebeğin daha hareketli olduğu dönemle eş zamanlı olan, ek gıdalara başlanmasıyla, sindirim ve boşaltım sisteminin daha fazla çalışmaya başlamasıyla vücudun sıvı ihtiyacı da artar.

Suyun Steril Olduğundan Nasıl Emin Olabiliriz?

Bebeklere su verirken ya da mama hazırlamakta kullanacağımız suyun içme suyu olmanın dışında, steril özellikli olarak satılan sulardan olmasını sağlayabilirsiniz. İçme suyu olarak tükettiğiniz suyu en az 10 dakika kaynattıktan sonra, soğutarak kullabilirsiniz.

Meyve Suları Su Yerine Geçer mi?

Ek gıdalara geçen bebekler için meyve önemli bir öğündür ve sıvı ihtiyacını karşılar. Meyve yiyen bir çocuk ek olarak su istemiyorsa bu normal olabilir. Ancak kapalı meyve suları farklı oranlardaki meyve muhteviyatından ve içerdiği koruyucu maddelerden dolayı bebekler ve çocuklar için uygun değildir. Yeterli besleyeci özelliği olmadığı halde mideyi doldurmaması için hazır meyve suları önerilmez.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.