Maltepe Escort

Bebeği Sütten Ne Zaman ve Nasıl Ayırmalı?

Anne ve bebek arasında güçlü bağlardan biri olan emzirmenin bırakılacağı zamana karar vermek ve uygulamak pek çok anne için zorlu bir süreçtir. Bebeğin sütten ayrılması için en erken dönem 9-12 ay olarak genel olarak kabul görmektedir.

Ancak bebeğin gelişim süreçlerinin desteklenmesi için 2 yaşına kadar anne sütüne devam edilmesi önerilmektedir. Hem kemik gelişimi açısından ve dişlerin çıkmaya başladığı bu dönemi kapsaması açısından 2 yaş sütten kesme için uygun zamandır.

Sonrasında bebeğin bilinçlenme ve sütten ayrılmayı anneyle olan bağların zayıflaması olarak algılaması durumu oluşabileceği için, süreci zorlaştırdığı bilinmektedir.

Bebeği sütten kesmek için genel olarak kullanılan yöntemleri 2’ye ayırabiliriz. Bunlardan ilki birden bire sütten ayırmak üzere, annenin bebekten bir süre ayrı kalması veya iğrendirme yöntemidir. Bu iki şekildede bebeğe süt vermek aniden bırakılır. Sürecin hızla atlatılması için genellikle uygulanan bu yöntem, bebeğin duygusal olarak uyum sağlamasını güçleştirebilir. Kilo kaybına ya da psikolojisini etkileyerek alerji oluşumuna sebep olabilir.

Diğer yöntem ise, bebeğin anne sütünü emme öğünlerini azaltmak şeklinde uygulanabilir. Bu yöntemin sağlıklı uygulanabilmesi için bebeğin belirli öğünlerde annesini emiyor olması gerekir. Her ağladığında sütle sakinleştirilen bebekler için, anne sütünden ayrılmak, olabileceğinden çok daha zorlu bir hale gelir.

Bebeği sütten ayırmanın en uygun zamanı, gerekli besinleri diğer gıdalardan alma alışkanlığı edindiği dönemdir. Bu süre aslında 18. aydan itibaren başlamıştır. 18. aydan itibaren kademeli olarak, süt öğünlerini azaltmak, diğer besinleri tüketmekten keyif alacağı bir yemek rutini belirlemek uygundur.

Hatta bu süreçte, süt pompalarıyla çekilen sütün belirli öğünlerde içirilmesi ve böylelikle sütün anne memesiyle kurulan bir ilişki boyutundan çıkarılması önerilebilir. Bebekler yaşlarını geçtikten sonra kazandıkları bilinçle, anneyi emmenin bir ilgi, diğer kişilerden farklı bir yakınlık göstergesi olduğu hissiyle anneyle daha yakın bağlar kurma eğilimi gösterirler. Bu aşamada, sütün bir gıda, anneninse her zaman ilgili ve sevgiyle yaklaşan yeri değişmeyecek bir karakter olduğunun bebeğe hissettirilmesi gerekir. Bebeğin sütten kesildiği dönemde, bebekten ayrı kalmak yerine süt vermeyi bıraksa bile annenin ilgili ve yakın ilişki içinde olması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.