Maltepe Escort

Bebeğim Diş Çıkarıyor!

Bebeğiniz diş çıkarmaya başladıysa, büyüme evrelerinin en sancılı döneminin başladığını söyleyebiliriz. En erken 6. Aydan itibaren gözlenmeye başlayan diş çıkarma belirtileri, hemen dişler çıkmaya başlamasa da etkilerinin bebeği sarsmaya başladığı dönemdir. Diş çıkarma dönemi ebeveynlerin diş çıkardığı dönemlerden biriyle benzerlik gösterir. Diş gelişimi genetik özellikleri takip eder.

Bebeğiniz diş çıkarmaya başladığını işaret eden belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;

Kulak ve kulak arkasını kaşıma; diş köklerinin ağrsı kulak çevresine etki eder. Ancak kulakta iltihaplanmada da aynı bölgede ağrı olduğu için, bir uzmana muayene ettirilmesi gerekir.

Damaklarda ağrı; dişler damak yüzeyini zorladıkça şiddetli ağrı duyan bebek, kesintisiz ve şiddetli olarak ağlamaya başlar. Bebeğiniz ağlarken elini ağzına götürüyorsa, diş ağrılarının şiddetini işaret ediyor olabilir. Doktor kontrolünde ağrı kesici ve damağa sürülen diş jelleri bu ağrıyı geçirmede etkili olacaktır.

Salya artışı; normal zamanlarda tüm bebekler salya akıtmayabilir. Ancak dişler çıkmak üzere ilerledikçe, tüm bebeklerde salya oluşur. Belirgin miktarda salya artışı olduğu için bebek kontrol edemeyebilir.

İshal; salya artışının ishale sebep olduğu durumlarla karşılaşılabilir. Bünyeye göre değişen ishal olma durumu, genel belirtiler arasında kabul edilmez. İshale sebep olabilecek diğer koşullar da değerlendirilmelidir.

Ateşlenme; diş çıkarma belirtilerinden en yaygın olanı ateşin çıkmasıdır. Farklı pek çok hastalığın belirtileri arasında da olan yüksek ateş, kalıcı ve ölümcül risk taşıyabileceği için sürekli takip edilmelidir. Bu nedenle evinizde bir bebek derecesi bulundurmayı ihmal etmemelisiniz.

İştahsızlık; 6. Ayda başlayan ve aylarca devam eden bebeklerin diş çıkarma süreci, ek gıdalara geçiş, anne sütünü bırakma gibi dönemlerin hepsini kapsayacaktır. Emzirilen bebeklerde çok sık gözlenmese de, ek gıdalara geçmiş bebeklerde iştahsızlık dönem dönem yaşanacaktır. Diş çıkarma dönemi pek çok bebeğin kilo verdiği bir dönemdir. Beslenmesini kolaylaştıracak yiyecekler, çorbalar, bebek mamalarını tercih etmelisiniz. Sağlıklı beslendiği halde kilo vermesi durumu yaşanıyorsa, endişe etmeyip, ağrılarını azaltmak için yardımcı olabilirsiniz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.