Maltepe Escort

Bebeğim Ne Kadar Uyumalı?

İlk 2,5 ayda günde 12-18 saat arasında uyuyan bebeğin, dış dünyaya refleksleri arttıkça uyku alışkanlığı biçimlenmeye başlar. Bazı bebekler gece boyu uyumayı tercih ederken, bazıları gündüz saatlerinin büyük bir kısmını uyuyarak geçirdikleri için geceyi 2’den fazla parçaya bölerek, daha az uyuyabilirler.

Yetişkinlerde de olduğu gibi bebeklerde gece uykusu oldukça önemlidir. Zihin gelişiminin hızla devam ettiği ilk yaştan 6 yaşın sonuna kadar bebeğin uyku saatleri ile ilgili hassas olunmalıdır. İlk aylarda sık sık beslenmek için uyanan bebeğin, ek besinlere geçtiği 6. Aydan itibaren gece uykusunun en fazla 1 kere bölünmesi idealdir. 6 aylık bebek için 11-13 saatlik uykuyu gün içine yayılabileceği gibi, bu sürenin büyük kısmı gündüzde kalırsa gelişiminde yavaşlama söz konusu olur. Gündüz uyku saatlerini düzenleyerek, uykunun büyük kısmını geceye kaydırmak önemlidir.

18 aylık yani, 1, 5 yaşından itibaren gündüz uykusunu, günde 1-3 saati geçirmeyecek şekilde ve yine günlük ortalama 12 saatlik uykuyu tamamlayacak şekilde uyutmaya özen göstermelisiniz.

2 yaşından itibaren uyku süresi 12 saatin altına düşmeye başlayan çocuğun, yine gün içinde birkaç saatlik uykuya ihtiyacı olur. Bebeğin gündüz uykusunun öğleye yakın ya da hemen öğle sonrasında olmasına özen gösterilmelidir. Akşam saatlerine yakın uyuması, gece uykusunun geç gelmesine sebep olur.

Çocuğunuz yürümeye ve daha fazla enerji harcamaya başladığında dinlenme ihtiyacı tekrar artar. 3 yaşından 5 yaşına kadar olan dönemde, 12-14 saatlik bir uykuya ihtiyaç duyar.

Bebeğinizin uyku düzenini başından itibaren takip etmeniz, gece uykusuna alıştırmanız oldukça önemlidir. Büyüme hormonların en fazla salgılandığı gece saatlerindeki uykunun herhangi bir şekilde telafisini yapabilen bir yöntem henüz bulunmamaktadır. Bu uyku düzenini oturtmak için, bebeğin beslenme saatleri, temizliğine ayrılan zaman, evde devam eden hayat, uyku kalitesini bozabilecek faktörler bebeğe göre düzenlenmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.