Maltepe Escort

Bebeğimde Süt Alerjisi mi Laktoz İntoleransı mı Olduğunu Nasıl Anlarım?

Laktoz İntoleransı Nedir?

Sütün içinde bulunan doğal şekerin(laktozun) ve pek çok besinin içinde bulunan doğal şekerin, sindirilememesi sonucunda ortaya çıkan bir hassasiyet durumudur.  Laktoz intoleransının oluşmasının sebebi vücudun yeterince laktoz üretememesidir. Gerekli enzimlerin oluşamaması, besinlerdeki şekerin parçalanması için gerekli koşulların oluşamamasına sebep olur. Mide ve barsaklarda oluşan sorunlar laktoz intoleransının belirtileri olabilir.

Bebeklerde Süt Alerjisi Nedir?

Bebeklerde görülen süt alersiji inek sütüne karşı oluşan bir alerjidir. İnek sütünde bulunan proteinler, bebeğin bağışıklık sistemi tarafından normal karşılanmaz, alerji oluşur. Süt alerjisinin belirtileri arasında kusma, midenin bozulması, ishal ve sonuç olarak bebeğin kilo alımını durduran etkiler gözükür.

Bebeğimde Süt Alerjisi mi Laktoz İntoleransı mı Olduğunu Nasıl Anlarım?

Her ikisi de vücudun süte karşı gösterdiği tepkilerle tespit edilen durumlar olduğu için, laktoz intoleransı ile süt alerjisini aynı şey sanma gibi bir yaklaşımla sıklıkla karşılaşılır.

Bebeklerde süt alerjisi inek sütüne gösterilen bir vücut tepkisidir. Belirtilerinde benzerlikler görülse de, alerjinin metabolizmada gerçekleşme biçimi farklıdır. İnek sütü alerjisi barsaklarda gerçekleşir ve barsak duvarlarına zarar verir. Daha uzun süreli ishal ve sonucunda halsizlik oluşan süt alerjisinde, etkiler daha ağırdır.

Protein düzeyinde belirgin bir düşüşer sebep olan süt alerjisi, dışkıda değişimlere, kan görülmesine sebep olabilir.

Laktoz intoleransı ise genellikle ilerleyen yaşlarda tespit edilebilen bir hassasiyettir. Her iki durumda muayene ile ve yapılan testlerle tespit edilebilir. Bebeklik döneminde nadiren tespit edilen laktoz intoleransında da, süt alerjisinde de, uzman tarafından belirtilen beslenme programına uyulmalıdır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.