Maltepe Escort

Bebeğimi Kucağıma Alır Almaz Sevecek miyim?

Bebek bekleyen anneler fiziksel birçok değişiklik yaşarken, bir yandan da mucizevi bir sürecin içinde olduklarını hissederler. Bazı kadınlar anne olmaya her bakımdan hazırdır. Bazı durumlarda ise bebeğin getireceği sorumluluklar ve hayatın değişeceği düşüncesi anne adaylarını kaygılandırabilir.

Anne olmaya ne kadar hazır olursanız olun, hamileliğin son dönemlerinde ve doğumdan sonraki hormonla değişimler, iyi bir anne olabilecek miyim, dünyaya bir bebek getirmek için hazır mıydım gibi soruların sıkça zihninizi meşgul ettiği, doğum sonrası depresyonundan kendinizi koruyamayabilirsiniz.

Her anne adayı hamilelik sürecini farklı deneyimler. Aslında bu 9 aydan daha uzun süren hamilelik süresi ve gelişimin aşamaları annenin bebekle kurduğu bağları güçlendirmek için aşamalı bir geçiş sürecidir. Hormon düzeyindeki değişim, düşünce süreçlerinde beklenmedik değişimler yaratabilir. Bebeğinizi kucağınıza alır almaz sevmeniz, bebeğinizle yaşayacağınız bağlılığın da işaretlerini taşıyabilir. Hemen sevebilir, bebeğinizin size olan ihtiyaçlarını karşılamaya içgüdüsel olarak yatkınlık gösterebilirsiniz. Bazı anneler bebek dünyaya geldiğinde hemen sevemeyebilirler. Bu süreç ilk bakışta psikolojik gibi görülse de, sebebi büyük oranda hormonaldir. Bebeği kucağa almak, ilk emzirme, bebekle zaman geçirme gibi, anne ve bebeğin ilk günden itibaren kurduğu iletişim, oksitosin hormonunun etkisiyle kişiden kişiye farklı deneyimler yaratır. Oksitosin hormonu, “aşk hormonu” olarak da bilinir.

Bebeğin anneye olan ihtiyacı ve alternatifin olmaması bazı durumlarda yeni annelerde psikolojik bir çöküşe zemin hazırlayabilir. Eşin tutumu, akrabaların ve yakınların etkisi bu süreçte yeni anneye yardımcı olabilir ya da süreci güçleştirebilir.

Eğer ilk kez bebeğinizi kucağınıza aldığınızda sevdiğinizi hissetmezseniz, bu da ciddi bir problem değildir. Doğum sonrası depresyonu genellikle kısa sürelidir. Aile desteği ve zamanla kendi kendine geçebilir. Kendinize biraz zaman tanımanız, bebeğinizin hayatınızdaki yerini konumlandırmanız işe yarayacaktır. Ayrıca bebeği dünyaya geldiği günden itibaren emzirmek, sevgi bağlarının güçlenmesini sağlar. Bu süreçte anne ve baba olan kişilerin iletişimlerinin sürekli ve samimi olması, yenidoğan bebeğe daha kolay uyum sağlanmasına yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.